MojAndroid

V dnešnom porovnaní Android Duel sme proti sebe postavili dva vzhľadovo veľmi podobné tablety, ktoré sa však výrazne odlišujú svojou výbavou, ako aj cenou. Asus Fonepad poháňaný Intelom, bol predstavený na MWC v Barcelone tento rok, naproti nemu stojí takmer ročný Nexus 7 so štvorjadrovým procesorom NVIDIA Tegra 3. Kto bude víťazom a kto porazeným sa dozviete po prečítaní nášho DUELU.

Náš tip
Recenzia Nexus 7 – Rýchly tablet od Google zaujme nielen cenou
 
Android DUEL aplikácie: 
Android DUEL smartfóny: 
Android DUEL tablety: 

Náš tip
Recenzia ASUS Fonepad – Tablet s funkciami smartfónu
 

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Konštrukcia

Ako sme už aj v úvode naznačili, obidva tablety sú si veľmi podobne. To platí ako o ich veľkosti, tak aj hmotnosti. Zatiaľ čo Nexus 7 má rozmery 198.5 x 120 x 10.5 mm, Asus Fonepad s proporciami 196.4 x 120.1 x 10.4 mm sa od neho veľmi neodlišuje. Hmotnosť je taktiež veľmi podobná – 347 gramov pri Nexuse 7 vs. 340 gramov pri Asus Fonepade.

Asus Fonepad vs. Nexus 7_2

Rozdielom sú použité materiály, z ktorej sú vyrobené jednotlivé konštrukcie. Nexus 7 sa z väčšej časti spolieha na pogumovaný plast a odolné sklo Gorilla Glass. Fonepad sa vydal cestou hliníkového zadného krytu s odnímateľnou plastovou krytkou. Predná strana nie je chránená odolným sklom a oproti Nexusu 7 je aj viditeľne náchylnejšia na zachytávanie odtlačkov prstov.

Asus Fonepad vs. Nexus 7_7

Nexus 7 sa podľa nás v kategórii konštrukcia stal víťazom z niekoľkých dôvodov. Vďaka pogumovanému zadnému krytu sa lepšie drží v ruke a v jeho prospech hovorí aj použitie odolného skla Gorilla Glass. To je navyše pokryté oleofóbnou vrstvou, takže sa na ňom nezachytávajú odtlačky v takej miere, ako na Asus Fonepade.

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Displej

Obidva tablety sú vybavené 7 palcovými IPS displejmi s rozlíšením 1280 x 800 bodov. Ich svietivosť je na podobnej úrovni a taktiež aj kvalita zobrazenia. Jasného víťaza je len veľmi ťažké vybrať. Kvalita zobrazenia sa nám však predsa len zdala byť o kúsok lepšia na Asus Fonepade, ktorý podľa nás ponúka hodnovernejšie farby a najmä podanie bielej. Ak by ste sa ale mali rozhodovať na základe displeja, určite neurobíte chybu ani jedným z nich. Víťazom sa však v tejto kategórii podľa nás stáva Asus Fonepad.

Asus Fonepad vs. Nexus 7_8

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Výkon a pamäť

Tablety sa svojou vnútornou výbavou výrazne odlišujú. Zatiaľ čo Nexus 7 poháňa štvorjadrový procesor NVIDIA Tegra 3, Asus Fonepad má Intel čip len s jedným jadrom. Víťaz je v tomto prípade už na prvý pohľad zrejmý. V prospech Nexusu 7 hovorí počet jadier, ktoré ponúkajú vyšší výpočtový výkon. Grafická karta v NVIDIA Tegra 3 je tiež výkonnejšia a určite si s ňou užijete hry s plnšími detailami a plynulejšou grafikou. Na oboch tabletoch sme testovali Shadowgun a Modern Combat 4. Na Asus Fonepade bolo viditeľné trhanie grafiky, zatiaľ čo Nexus 7 zvládal jej vykresľovanie bez väčších problémov. Dominantnosť Nexusu 7 vo výkone, potvrdzujú aj benchmarky.

Aplikácia/zariadenieAsus FonepadNexus 7 3G
Antutu922812 762
Geekbench5821453
Nenamark 238,6FPS55,6 FPS
3D Mark22053512

Jednou z hlavných nevýhod Nexusu 7 je absencia micro SD slotu pre rozšírenie vnútornej 32GB pamäte (27,5GB dostupných pre používateľa). Hoci táto väčšine používateľov bude postačovať, určite by sme privítali aj možnosť jej rozšírenia prostredníctvom pamäťových kariet. Asus Fonepad má síce len 16GB vnútornú pamäť, môžete ju však ďalej rozširovať práve pomocou vstavaného micro SD slotu. Funkciu USB Host Fonepad nepodporuje, k Nexusu 7 môžete prostredníctvom redukcie a špeciálnej aplikácie, pripojiť aspoň USB flash disky.

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Operačný systém

K operačnému systému nemáme toho veľa čo dodať. Zariadenia Nexus sa vyznačujú rýchlosťou aktualizácií na novšiu verziu a preto nie je divu, že Nexus 7 beží pod najnovším Androidom 4.2.2 Jelly Bean. Na druhej strane sa dá očakávať, že Android 4.1.2 nachádzajúci sa vo Fonepade bude tiež čoskoro aktualizovaný. V tomto prípade je teda už len na vás, či chcete byť medzi prvými kto nový Android získa alebo si dokážete aj počkať.

Asus Fonepad_2 Asus Fonepad vs. Nexus 7_20

Rýchlosťou reakcií a plynulosťou opäť vyhráva Nexus 7. Fonepad je rýchly, no pri priamom porovnaní tu je viditeľný rozdiel pri spúšťaní aplikácií a pri pohybe v OS. Na druhej strane však získate bohatšiu softvérovú výbavu, ktorá sa však vo väčšine prípadov dá nahradiť aplikáciami tretích strán. V tejto kategórii sa teda opäť prikláňame na stranu Nexusu 7.

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Multimédiá 

Oba tablety si s multimediálnymi súbormi poradili veľmi dobre. Dokážu prehrávať HD a Full HD filmy, no niekedy sa môže stať, že nie každý bude podporovaný. V tejto kategórii je to teda vyrovnaný súboj. Po zvukovej stránke je na tom o kúsok lepšie Asus Fonepad, ktorý dodáva plnší zvuk bez skreslenia aj pri vyšších hlasitostiach. Pri maximálnom vybudení reproduktoru na Nexuse 7 sme už počuli skreslenie.

Asus Fonepad vs. Nexus 7_3

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Predná kamera

Oba tablety sú vybavené prednou 1,3Mpix kamerou, ktorá natáča video v rozlíšení 720p. Ak porovnáme video natočené za rovnakých podmienok, môžeme len povedať, že jeho kvalita je porovnateľná. Na video chat bude úplne postačovať a v tejto kategórii sa teda nestal víťazom ani jeden z tabletov. Je to remíza.

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Konektivita

Spôsobov, ktorými môžete s tabletmi komunikovať je niekoľko. Okrem pripojenia WiFi, môžete využiť napríklad Bluetooth a vďaka vstavanému 3G modulu aj  mobilné dátové pripojenie. Podporované rýchlosti sú pri oboch tabletoch rovnaké a teda 21Mbps pre download a 5,76Mbps pre upload. Asus Fonepad má však oproti Nexusu 7 jednu nespornú výhodu. Tou je podpora telefónnych hovorov, takže narozdiel od Nexusu si s tabletom môžete aj zavolať. Ak prehliadneme absenciu NFC, ktorej využitie je v prípade tabletov sporné, tak jednoznačným víťazom v tejto kategórii je Asus Fonepad.

Asus Fonepad vs. Nexus 7_1

Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Batéria

Batéria použitá v oboch tabletoch má približne rovnakú kapacitu. Je to 4325 mAh pri Nexuse 7 vs. 4270 mAh pri Asus Fonepade. Keďže tablet Asus Fonepad je ale poháňaný úspornejším procesorom od Intelu, vydrží v chode dlhšie. Výdrž oboch tabletov sme testovali pri prehrávaní Full HD videa, s jasom displeja nastaveným na 50%. Asus Fonepad vydržal 7 hodín a 15 minút, zatiaľ čo Nexus 7 len 5 hodín. Životnosťou batérie teda vyniká Asus Fonepad, ktorý v našom testovaní obstál lepšie.

Hodnotenie Asus Fonepad alebo Nexus 7 3G: Kto je víťaz?

Všetko záleží od toho, na čo budete tablet využívať. Ak na bežnú prácu, tak potom si s čistým svedomím môžete zakúpiť lacnejší Asus Fonepad, ktorý má jednu nespornú výhodu a tou je možnosť uskutočňovať a prijímať telefónne hovory. Približne o 50 eur drahší Nexus 7 3G poteší svojim výkonom aj hráčov, na druhej strane však nevie telefonovať. Tablet od Google dominoval vo väčšine oblastí, čo ho teoreticky robí víťaza nášho Duelu. Asus však nejde s Nexusom 7 bojovať svojim výkonom, ale predovšetkým podporou volaní, ktorá pre tablety nie je vôbec samozrejmá. Vyniká ale aj dlhšou výdržou batérie a o niečo kvalitnejším displejom. Ak vám záleží na cene, so svojim tabletom chcete aj telefonovať a neplánujete sa na ňom hrať graficky náročne hry, tak potom je pre vás Asus Fonepad dobrou voľbou. Nexus 7 odporúčame hlavne používateľom s vyššími nárokmi na výkon a pre hráčov, ktorí si plánujú na tablete zahrať aj nejakú tu graficky náročnejšiu hru.

Recenzie

Náš tip
Recenzia Nexus 7 – Rýchly tablet od Google zaujme nielen cenou
Náš tip
Recenzia ASUS Fonepad – Tablet s funkciami smartfónu

 

Asus FonePad

Android 4.1 (Jelly Bean) 7"
Intel Atom Z2420 (1,2 GHz)1280 x 800
1 GB3,15 MPx
16 GB 720p

Google Nexus 7

Android 4.1 (Jelly Bean)7"
1.3GHz quad-core Tegra 31280 x 800
1 GB
8/16 GB
20.5.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • radno

  Pekny clanok este by ma zaujimalo porovnanie so Samsungom Galaxy Tab 2 7.0

 • janec

  a neviete kedy približne bude predstavený nový nexus 7 ?

 • radical

  “K Nexusu 7 môžete prostredníctvom redukcie a špeciálnej aplikácie, pripojiť aspoň USB flash disky.” Len pre upresnenie, po nainstalovani appky nexus media importer, eventuelne po rootnuti si tablet hravo poradi aj s 1 TB HDD a to nehovorim o periferiach ako mys, klavesnica, gamepady…

  • Ludvik Lamper

   Aj keď NEXUS je určite víťaz treba pri kúpe uvažovať aj spústu ďalších vecí. Jednou z nich je aj GPS a Asus Fonepad má lepšie. GPS sa v teste vôbec nespomínalo. Tiež slot na SD kartu – aj keď internej pamäte by malo byť v Nexuse dostatok.(???)

+