MojAndroid

Niekoľko dní dozadu sme vás informovali o tom, že spoločnosť Google a Oracle v súdnom spore postúpili, kde súd mierne zvýhodnil Oracle a vyžiadal si ďalšie dôkazy od spoločnosti Google.

Pripomeňme si len, že Oracle a Google sa súdia v spore o patentoch, ktoré údajne spoločnosť Google využila v operačnom systéme Android a porušujú patentové nároky spoločnosti Oracle v kóde jazyka Java.

Súd rozhodol, že Google neporušuje patenty spoločnosti Oracle, iná otázka je vo veci autorských práv. V problematike patentov sa zdá byť situácia jasná a v prospech spoločnosti Google.

Problémom  teraz však môže byť porušovanie autorských práv spoločnosťou Google, ktoré patria spoločnosti Oracle. Autorské práva sa dotýkajú štruktúry, sekvencie a organizácie (SSO) 37 Java API. Porota v tomto prípade zatiaľ nevedela rozhodnúť.

Snahou Oracle je dokázať teraz porušenie autorských práv v danom kóde. Ak by aj Google porušil autorské práva Oracle na daný kód, Oracle by získalo len nepatrnú čiastku z použitia diela, ktorá sa platí formou poplatkov autorom. Ak by sa to podarilo v prípade patentového práva, tieto poplatky by boli omnoho vyššie a snaha Oracle dokázať, že Google je úspešné s Androidom, vďaka kódu Java od Oracle, by sa naozaj vyplatila.

Zdroje, foto: The Verge, Ars Technica

25.5.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+