MojAndroid

Google zakročil proti aplikáciám, ktoré obsahovali prehnané množstvo reklamy a dali by sa považovať za adware. Podľa nedávneho blogu to bolo až 600 aplikácií. Najznámejšou z firiem bude asi Cheetah Mobile, ktorý sa u nás i vo svete preslávil napríklad aplikáciou Clean Master.

Náš tip
Tieto aplikácie okamžite odinštalujte, obsahujú malvér Joker a Haken

To štúdio bolo neslávne známe aj svojimi praktikami, ako napr. nečestnosť pri otázkach bezpečnosti, toxické prostredie aplikácií, skupovanie aplikácií a ich negatívna premena. Tou myslíme naplnenie ich reklamami, zberom dát, zbytočné zamorenie nákupmi v aplikácií.

Ak by ste navštívili ich webstránku, zistili by ste, že ich aplikácie sa nedajú stiahnuť ani odtiaľ. My ich aj tak neodporúčame sťahovať z dôvodu negatívnej reputácie tejto firmy a tiež preto, že to môže byť nebezpečné pre vaše zariadenie. Taktiež existujú v Obchode Play lepšie náhrady za ich aplikácie a hlavne bezpečnejšie. Niektoré aplikácie, napr. Clean Master sú zbytočné v systéme Android, nakoľko ten obsahuje vlastné riešenie problémov s aplikáciami a ich dátami.

Webstránka Cheetah Mobile s nefunkčním odkazom na Obchod Play.
Webstránka Cheetah Mobile s nefunkčným odkazom na Obchod Play.

Vyskúšal som Clean Master aby ste vy nemuseli

V tejto časti článku vám popíšem, prečo je Clean Master zbytočný a čo obsahuje. Jeho prioritou je čistiť “odpad” nahromadený aplikáciami. Tento odpad sú uložené údaje, ktoré aplikácie používajú, napríklad to môžu byť vaše stránky v histrórii prehliadača, či uložené heslá. Odstránením takýchto súborov si len komplikujete život a pohodlie, pretože ich budete musieť zadávať znova.

Ďalšie výhrady mám voči tzv. chladeniu batérie. Aplikácia urobí len to, že vypne aplikácie, ktoré bežia na pozadí. V dnešnej dobe, kedy Android už túto správu aplikácií zvláda sám, to nie je potrebné. Taktiež je výhoda mať aplikácie v pozadí, pretože vám to umožňuje jednoduchý a hladký multitasking. Ak chcete mať voľnejšiu pamäť, tak môžete aplikácie zavrieť v prostredí, kde medzi nimi prepínate. Batériu tým veľmi neušetríte, pretože ak budete chcieť tieto aplikácie spúšťať znova, smartfón spotrebuje viac, ako keby len ju obnovil z pamäte.

Funkcie, ktoré nepotrebujete

Nachádza sa tu aj nejaké VPN. Tie vás majú chrániť na internete pred zberom údajov. Dokázalo sa však, že mnohé VPN zadarmo o vás zbierajú a uchovávajú údaje na serveroch. Takže možno si uškodíte viac, ako keby ste VPN nemali.

Funkcia Message Security blokuje notifikačné bubliny, aby vám náhodou cez plece niekto neprečítal súkromné správy. Nápad skvelý, avšak opäť sa to dá vypnúť v Nastaveniach.

Uzamknutie Applock má slúžiť ako zámok aplikácii heslom či odtlačkom. Samozrejme, že aj túto funkciu Google pridal do Androidu.

Rozšírené čistenie čistí súbory, ktoré vyberiete vy samy. Áno aj toto sa dá v systéme cez prehliadač súborov.

Wi-Fi Security je v podstate reklama na antivírus od CM. Google má Play Protect, ktorý chráni pred nakazenými súbormi, avšak na silnejšiu ochranu si môžete stiahnuť akýkoľvek známejší antivírus z Obchodu Play.

Bezpečné prehliadanie je opäť reklama pre ich CM Prehliadač internetu, ktorý podporuje bežnú funkciu režimu Inkognito.

Prostredie aplikácie Clean Master.
Prostredie aplikácie Clean Master.

V závere tento článok ukončím asi len tak, že Clean Master a podobné aplikácie plné reklám asi nikomu chýbať nebudú. Je to tak aj lepšie z hľadiska bezpečnosti a ochrany dát.

1.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+