Milióny fotografii, ktoré kolujú po internete a sociálnych sieťach by mohli byť v budúcnosti použité pri pátraní po zločincoch, ako sú napríklad zlodeji smartfónov a tvorcovia detskej pornografie. Portál The Verge totižto informoval, že digitálna fotografia môže byť priradená k fotoaparátu, na ktorom bola vytvorená. To je možné vďaka porovnaniu unikátneho vzoru šumu, ktorý obrazový snímač vkladá do každej snímky. Výskumníci začali podľa správy uplatňovať takýto systém na sociálnych sieťach Facebook, Flickr, Tumblr, Google+ a tiež na osobných blogoch aby zistili, či sa jednotlivé snímky dajú pridružiť k účtu konkrétneho používateľa.
Od roku 2006 je známe, že drobné zmeny v obrazových snímačoch vytvárajú rozdiely v odozve na svetlo, ktoré na každej fotografii zanechávajú podpisový vzor šumu. Ten je možné priradiť k špecifickému fotoaparátu a nemôže byť odstránený. Riccardo Satta, vedecký pracovník Inštitútu Európskej komisie pre ochranu a bezpečnosť občanov uvádza, že v súčastnosti nie je možné presne oddeliť obraz od tohto šumu, upraviť ho a opäť pridať do obrazu. Na nedávnej konferencii v Bruseli predložil prácu, podľa ktorej šumový vzor pretrváva aj po upravení fotky a nahraní na sociálne siete.
V práci sa ďalej uvádza, že výskumníci boli schopní priradiť fotografiu k špecifickej osobe s úspešnosťou 56 percent pri analýze 10 rôznych fotografii na dvoch rôznych stránkach. Výsledky hovoria, že technológia zatiaľ nie je najpresnejšia, no aj v tomto štádiu dokáže pomôcť pri objasňovaní trestných činov. S ďalším vývojom však úspešnosť porastie a bezpečnostné orgány získajú nový a relatívne presný nástroj pri pátraní po zločincoch.
Zdroj: The Verge, ScientificAmerican
Ja len tolko, ze na portaly asi nikto neuploaduje raw-y, a samotny sum senzora je dokonale skryty stratovou kompresiou do jpeg-u.
tak to pošlem Horatiovy Cainovy a ten ti zisti aj dna fotografa z odrazu oka fotografovanej osoby :D
Pri upravení a ani pri nahratí na socialne siete… len ak sa zmení formát súboru čo ja viem na GIF alebo BMP tak určite ten šum tam už uložený nebude … či ? :D
to su totalne bludy
V clanku naznacuji, ze Jpg komprese sice ovlivni vysokofrekvencni slozky SPN, ale i tak se da nalezt korelace http://pralab.diee.unica.it/sites/default/files/Satta_VISAPP2014_0.pdf
Niekto ucelne siri paniku, ako to bolo pri prelomeni ssl???
Já si myslím, ze řady může nastat problém, když někdo často mění Rom, každá aplikace funguje trochu jinak a třeba moje fotky z MIUI vypadají, jinak, než z AOSP
nadherný príklad nekritického zdieľania správ “kvalifikovanými novinármi” – správa vôbec nehovorí o praktickej aplikovateľnosti, len o istých záveroch výskumu, ktorý je ešte potrebné ťahať ďalej…. teda ak by sa to malo využiť ako dôkaz napríklad políciou treba ešte veľmi veľa….
To len na Slovensku sa dokážeme takto vyjadrovať alebo sa mi to len zdá ? Náhodou odoberám The Verge cez RSS a čítal som túto správu ešte v predstihu. Ani jeden komentár tohto typu som tam nenašiel a to ho číta iné kvantum ľudí. Správu som si rád prečítal aj v slovenčine, ďakujem.