MojAndroid

Milióny fotografii, ktoré kolujú po internete a sociálnych sieťach by mohli byť v budúcnosti použité pri pátraní po zločincoch, ako sú napríklad zlodeji smartfónov a tvorcovia detskej pornografie. Portál The Verge totižto informoval, že digitálna fotografia môže byť priradená k fotoaparátu, na ktorom bola vytvorená. To je možné vďaka porovnaniu unikátneho vzoru šumu, ktorý obrazový snímač vkladá do každej snímky. Výskumníci začali podľa správy uplatňovať takýto systém na sociálnych sieťach Facebook, Flickr, Tumblr, Google+ a tiež na osobných blogoch aby zistili, či sa jednotlivé snímky dajú pridružiť k účtu konkrétneho používateľa.

Od roku 2006 je známe, že drobné zmeny v obrazových snímačoch vytvárajú rozdiely v odozve na svetlo, ktoré na každej fotografii zanechávajú podpisový vzor šumu. Ten je možné priradiť k špecifickému fotoaparátu a nemôže byť odstránený. Riccardo Satta, vedecký pracovník Inštitútu Európskej komisie pre ochranu a bezpečnosť občanov uvádza, že v súčastnosti nie je možné presne oddeliť obraz od tohto šumu, upraviť ho a opäť pridať do obrazu. Na nedávnej konferencii v Bruseli predložil prácu, podľa ktorej šumový vzor pretrváva aj po upravení fotky a nahraní na sociálne siete.

V práci sa ďalej uvádza, že výskumníci boli schopní priradiť fotografiu k špecifickej osobe s úspešnosťou 56 percent pri analýze 10 rôznych fotografii na dvoch rôznych stránkach. Výsledky hovoria, že technológia zatiaľ nie je najpresnejšia, no aj v tomto štádiu dokáže pomôcť pri objasňovaní trestných činov. S ďalším vývojom však úspešnosť porastie a bezpečnostné orgány získajú nový a relatívne presný nástroj pri pátraní po zločincoch.

Zdroj: The VergeScientificAmerican

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+