MojAndroid
Polícia SR na svojom facebookovom účte upozorňuje na hoax o vojenskej mobilizácií Slovenska. Oslovili kvôli tomu aj Ministerstvo obrany Slovenskej republiky, ktoré k nemu poskytlo bližšie informácie.

Hoax sa šíri pomocou SMS správ

Hoax sa šíri pomocou SMS správ a tvrdí, že každý muž vo veku od 18 do 60 rokov sa musí dostaviť 1. marca do vojenských kasární. Tam si má vyzdvihnúť zbrane a rozkazy. V prípade neuposlúchnutia rozkazu majú slovenským mužom hroziť vysoké sankcie. Hoax je evidentne súčasť ruskej propagandy a dezinformácii.
Hoax o mobilizácii Slovenska | Zdroj: Polícia SR

Mobilizácia iba do veku 55 rokov

Cieľom týchto zámerne šírených HOAXOV je podľa ministerstva vyvolanie strachu a obáv v radoch verejnosti. Rezort obrany v tejto chvíli neuvažuje ani o povolávaní vojakov zo záloh a v žiadnom prípade nie je na stole diskusia o všeobecnej mobilizácii. Tá je dokonca možná iba do veku 55 rokov, takže autori hoaxu si ani nenaštudovali príslušný zákon.

Slovenská republika má nateraz dostatočný počet vlastných personálnych kapacít z radov profesionálnych vojakov a ďalších príslušníkov bezpečnostných zložiek. Ministerstvo tiež pripomína, že Slovensko je členom najsilnejšej obrannej aliancie na svete – NATO. Tá nám v prípade zhoršenej bezpečnostnej situácie v Slovenskej republike poskytne okamžitú vojenskú pomoc.

Pokiaľ patríte k ľudom, ktorí dostali SMS s hoaxom o mobilizácii, tak sa môžete podeliť s jej screenshotom v diskusii pod článkom.

Náš tip
Vláda schválila blokovanie škodlivého obsahu na internete
26.2.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+