MojAndroid

Možno mnohí z vás poznajú televízny seriál Vražedné čísla, kde je názorne ukázané, ako je možné využiť matematiku pri riešení zločinov. Samozrejme, seriál je spracovaný tak, aby bol zaujímavý a aby matematické výpočty pri riešení zločinov vždy dávali zmysel. Prax je ale oveľa zložitejšia a vytvoriť softvér, ktorý by vedel spoľahlivo predpovedať čas a miesto zločinu ešte pred tým, ako sa stane, je naozaj náročné. Práve takýto softvér ale testujú v niekoľkých amerických mestách a po prvých testoch sa zdá, že novinka má budúcnosť.

Nový softvér používajú už teraz policajti v Atlante, Los Angeles či Santa Cruz. Počítačový program pritom funguje tak, že spracováva dáta z minulých zločinov, berie do úvahy množstvo faktorov a pokúša sa nájsť najpravdepodobnejšie miesto a čas, kde sa odohrá ďalší zločin. Polícia berie tieto výpočty s miernou rezervou a na daných miestach posilní hliadky miesto toho, aby bol spravený policajný záťah ešte pred samotným zločinom. V spomínaných amerických mestách sa táto stratégia vyplatila a zdá sa, že softvér naozaj pomohol znížiť úroveň kriminality.

Testovacia fáza ale ešte nie je na konci a je možné, že pokles kriminality je ovplyvnený aj inými faktormi. Pre vyvodenie akýchkoľvek hodnoverných záverov je teda potrebný ďalší prieskum. Tiež je dôležité, aby sa v prípade pozitívnych výsledkov neprestali policajti sústrediť na svoju prácu a nezačali sa spoliehať na softvér. Ešte stále nie sme tak ďaleko, že by počítačový program vedel prekonať ľudské myslenie. Je preto dôležité, aby boli predikcie tohto softvéru vhodne skombinované so skúsenosťami a schopnosťami policajtov. Vďaka tomu by bolo naozaj možné, aby aj počítačový program prispel k zníženiu kriminality vo svete.

Zdroj: Forbes, PredPol via engadget

12.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+