MojAndroid

Kamery na rozpoznávanie tváre. Ak ich prepojí napríklad polícia s vlastnou databázou občanov, ktorú má nasnímanú, potom je identifikovanie náhodného chodca otázkou malej chvíle. A to nemusím nič spáchať, stačí ísť po ulici. Teraz londýnska polícia nasadzuje takéto riešenie, iba krátko po tom, ako sa to EÚ chystá zakázať.

Zákaz verzus ochrana mesta

O tom, ako sa nás európski úradníci snažia ochrániť pred plošným a nekontrolovateľným zásahom sme už písali na našich stránkach pred niekoľkými dňami. Ako keby naschvál, prichádza reakcia od jedného z najviac rušných miest Európy, Londýna.

Tamojšia polícia nasadzuje do boja s kriminalitou práve kamerový systém, ktorý dokáže rozpoznať osobu cez jej črty tváre a spárovať s databázou. Ani Londýn si však nie je úplne istý, či je vhodné plošné nasadenie technológie vhodné a akú reakciu to vlastne vyvolá.

A tak začínajú opatrne. Ich vyjadrenia sú namierené proti závažným zločinom a tým, ktorí ich páchajú. Práve na miesta, ktoré už za ostatných desať rokov polícia pozná a vie, že sú centrom zločinu, nasadí nové kamery.

Rok 2019 bol najhorší v počte vrážd

Podľa ich štatistiky, práve rok 2019 bol najhorší v počte vrážd, a to za uplynulých desať rokov. No a takéto závažné zistenia majú ospravedlniť nasadenie kamery, ktorá vie rozpoznať tvár každého, kto sa dostane do jej snímaného uhla.

Riešene hlavnému mestu Spojeného kráľovstva dodáva spoločnosť NEC. Pochádza z japonska a stojí za vývojom tejto technológie. Zatiaľ je model vyskladaný spôsobom, kedy sa iba hlavná kamera, snímajúca verejný priestor, vybavuje danou technológiou. Londýn neuvažuje o prepojení s kamerami, ktoré nosia policajti na tele.

Tie sú v tomto meste už štandardom. Celý zákrok policajta, aj tie bežné, sa snímajú a uchovávajú. Ide však o záznam pre účely presnej rekonštrukcie udalosti, nie priame a on-line odhaľovanie totožnosti osôb. Predsalen, bežný londýnsky policajt, ktorý má určený svoj rajón, stretne denne tisíce ľudí a nasadiť technológiu rozpoznávania tváre na ním nosenú kameru, by vzbudilo už obavu.

Zdroj: BBC

Dôležitá je aj otázka súkromia

Hlavná výhrada, ktorú Brusel adresoval voči tým, ktorí takéto kamery nasadzujú je spojená so zárukami a pravidlami, ako sa s identitou konkrétnej osoby bude nakladať. Kto má k tomu prístup a na aký účel.

Rovnako však uvažuje aj londýnska polícia. Okrem nasadenia kamier jedným dychom dodáva, že zabezpečenie ochrany súkromia je rovnako dôležitá otázka. Ako reálne však bude práve oblasť ochrany práv snímaných ľudí vykonávaná, nie je popísané.

Obavy panujú aj nad segregáciou určitých skupín obyvateľov, ktoré už dnes majú v rámci Británie a osobitne Londýna zlé renomé. Algoritmus rozpoznávania tváre môže byť údajne nastavený aj tak, aby z davu alebo skupiny preferoval identifikáciu práve takýchto osôb, aj keď ich zapojenie do trestnej činnosti môže byť nulové. Iba patria k tej „nesprávnej“ skupine obyvateľstva.

Ani Británia nie je imúnna voči obavám zo zneužitia novej technológie. Mnohé tamojšie organizácie, ktoré sa zameriavajú na ochranu práv občanov, kritizujú zavedenie systému. A to iba krátko po tom, ako Únia zvažuje určenie podmienok a dočasný zákaz ich používania.

Británia je však na priamej ceste von z EÚ a tak je otázne, ako by ju mal pripravovaný zákaz (ak vôbec nastúpi) ovplyvňovať.  Zrejme bude z ostrovov určitá forma testovacieho územia, kde bude odvaha zapojiť riešenia, ktoré sa krajiny v rámci EÚ alebo skôr bruselskí úradníci rozhodnú blokovať a detailne regulovať. Môže to mať svoje pozitívum. Čas viacerých rokov môže ukázať, ktorý z týchto modelov je pre dnešné technológie a ich nasadzovanie lepší.

2.2.2020
Zdroj: theverge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+