MojAndroid

Naprieč internetom číha na neskúsených ľudí množstvo nástrah, vďaka ktorým môžu prísť o úspory. Polícia Slovenskej republiky tentokrát vo svojom príspevku na Facebooku upozornila na podvody, týkajúce sa straty finančných prostriedkov. Taktiež bolo čitateľom poskytnutých aj niekoľko užitočných rád, ako daný podvod rozoznať a následne sa potenciálnej škode vyvarovať, keďže v poslednom čase sa s podvodnými praktikami “roztrhlo vrece”.

Podvodný e-mail: Čo obsahuje a ako ho rozoznať

Existuje veľa prípadov, kedy sa vás útočníci pokúsia kontaktovať e-mailom a získať vaše prihlasovacie údaje do internetbankingu, prípadne aj číslo karty. E-mail väčšinou pôsobí tak, ako keby bol zaslaný práve vám a to nejakou vierohodnou inštitúciou. Odosielateľom môže byť napríklad pošta, vaša banka, logistická spoločnosť alebo platobná brána.

Dôvodom dopytu po vašich prihlasovacích údajoch môže byť napríklad zrušenie platby ktorú ste nevykonali, zvýšenie bezpečnosti, aktualizácia údajov či zaplatenie poplatku. E-mail obsahuje aj odkaz na falošný internetbanking.

Mobile banking

Medzi znaky, ktoré by vám mohli pomôcť k odhaleniu falošného e-mailu patrí napríklad jeho adresa odosielateľa. Tá je vo väčšine prípadov už na prvý pohľad netypická, väčšinou so zahraničnou príponou. V tele e-mailu sa nachádza množstvo gramatických chýb, prípadne je celý text v cudzom jazyku. Hlavným znakom, prečo by ste na takýto e-mail reagovať nemali je to, že služby v ňom popísané vôbec nevyužívate. Na takýto e-mail v žiadnom prípade nereagujte a pri podozrení na podvod vám odporúčame kontaktovať vašu banku, prípadne inštitúciu, za ktorú sa podvodník vydáva.

Podvodný telefonát: Čo obsahuje a ako ho rozoznať

Okrem podvodov prostredníctvom e-mailu sa môžete stretnúť aj s telefonickým podvodom, taktiež s cieľom získať prístup k vášmu internetbankingu. V prípade telefonátu vás kontaktuje neznáme číslo, ktoré môže mať zahraničný pôvod. Po zdvihnutí sa vám môže podvodník predstaviť napríklad ako zamestnanec veľkej medzinárodnej IT firmy.

Väčšinou bude s vami komunikovať po anglicky, no v prípade sofistikovanejšieho podvodníka to môže byť aj lámavá slovenčina alebo čeština. Počas telefonátu vás informuje o tom, že váš počítač bol zavírený. V zápätí vám ponúkne aj technickú podporu, čiže pomoc s odstránením vírusu. Jeho stratégiou je pôsobiť na vás nátlakovo, prípadne vás aj obviniť.

email podvody

Takýto telefonát sa odporúča čo najskôr položiť, následne kontaktovať vašu banku a kontrolovať svoje autorizačné SMS z internet bankingu.

Čo robiť, ak ste naleteli?

Ak ste podvodníkom naleteli, nemusíte hneď nariekať. Ak došlo k neoprávneným pohybom na účte v prospech podvodníkov, je možne požiadať prostredníctvom vašej banky banku príjemcu o vrátenie ukradnutej čiastky. Taktiež by ste mali túto udalosť nahlásiť polícii a zároveň podať trestné oznámenie.

Ak ste sa práve vy stretli s podobnými praktikami, dajte nám o ich priebehu vedieť dole v komentároch.

Náš tip
Podvodné e-maily neutíchajú: Slovenská pošta pre nimi opakovane varuje

27.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+