MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR opäť upozorňuje na ďalší podvodný e-mail, ktorý sa šíri slovenským internetom. Začína slovami “Ahoj, som hacker, ktorý má prístup k vášmu operačnému systému”. Ide však o podvod a tento e-mail by ste mali ignorovať.

Podvodné e-maily nie sú žiadnou novinkou, šíria sa neustále. Pokiaľ používateľ neklikne na žiadny odkaz, ktorý sa v nich nachádza, nemusí sa ničoho obávať. Väčšinou tieto odkazy smerujú na “overené stránky”, ktoré vás obohatia o nejaký druh malvéru, prípadne od vás žiadajú vaše citlivé údaje a podobne. Stránky sa na prvý pohľad tvária ako overené, no nie sú.

Ako rozpoznať podvodný e-mail

Prvým znakom, ako rozpoznať podvodný e-mail, je nedokonalá gramatika. Text je väčšinou pôvodne písaný v angličtine a preložený pomocou umelej inteligencie či prekladača Google. A v takomto preklade sa nájde množstvo chýb. Ďalšou možnosťou, ako rozoznať podvodný e-mail, je skontrolovanie e-mailovej adresy, z ktorej bol poslaný.

TIP: V článku Ako sa chrániť pred malvérom? Tipy a prevencia pred hrozbami v smartfónoch sme spracovali vetky dôležité informácie o tom, čo by ste mali vedieť v rámci ochrany pred malvérom a inými nebezpečnými hrozbami, ktoré na vás číhajú prakticky neustále.

Šanca na vypátranie podvodníka je veľmi malá

Tento konkrétny e-mali sa podľa informácií polície šíri v rôznych jazykoch vo viacerých krajinách. Aj mimo Európy. Šanca na vypátranie podvodníka a jeho potrestanie je doslova mizivá. Ak sa dáte nachytať, jednoducho máte smolu.

E-mail uvádza, že hacker má prístup k vášmu počítaču a k súborom, ktoré sa v ňom nachádzajú. Taktiež ku kontaktom na sociálnych sieťach. Okrem toho je v správe spomenuté, že hacker urobil video, ktoré vás zachytáva pri sledovaní porna a vyžaduje zaslanie sumy 92 eur vo forme bitcoinu.

podvodný e-mail

Virtuálne meny, ako napríklad bitcoin, väčšinou používajú technologicky zdatnejší používatelia, ktorí sa na takýto podvod nenechajú nachytať. Horšie by bolo, keby tento e-mali vyžadoval poslanie peňazí priamo z karty na účet.

Ďalšie články, ktoré by ste rozhodne nemali prehliadnuť:

Náš tip
Smartfóny neustále ohrozuje rôzny druh malvéru. Dávajte pozor na to, čo do nich inštalujete
10.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+