MojAndroid

Internetové podvody naberajú počas vianočných sviatkov na sile a jeden z nich teraz upozorňuje Polícia Slovenskej republiky na svojich facebookových stránkach. Tentokrát k podvodu využili podvodníci meno Slovenskej pošty.

Podvodníci žiadajú osobné údaje a údaje ku kreditnej karte z dôvodu nedoručeného balíka

Výber Slovenskej pošty ako falošnej identity nie je až tak prekvapivý, pretože ide o známu značku, ktorá v ľuďoch vzbudzuje dôveru. Podvodníci si k tomu vymysleli aj “príbeh”, aby sa dostali k údajom z vašej platobnej karty. Ako to konkrétne funguje? Ako prvé vám príde email z neznámej emailovej adresy, ktorý sa tvári, že pochádza od Slovenskej pošty.

V ňom je potom napísané, že vám nebol doručený balík z dôvodu nesprávnej adresy doručenia a máte upraviť svoje osobné údaje, aby bolo všetko v poriadku. Email obsahuje link, v ktorom si máte upraviť osobné údaje. Ak naň kliknete a zadáte aj údaje z vašej kreditnej karty, tak vám môžu následne zmiznúť peniaze z bankového účtu. Ide tak o formu phishingu.

Mohlo by vás zaujímať:

Menej pozorní občania by tak mohli tomuto jednoduchému podvodu naletieť a prísť o peniaze. Slovenská pošta však v prvom rade nerozosiela podobne emaily, nevyžaduje zadanie čísla kreditnej karty pre nedoručený balík. Ten sa vráti odosielateľovi, ktorý je na nedoručenie upozornení a nie naopak príjemca.

Polícia radí neklikať na podozrivé odkazy v neoverených emailoch

Polícia tak upozorňuje, aby občania neklikali na podobné podozrivé odkazy v neoverených emailoch. Kvôli podobným podvodníkom nedávno spustila aj novú internetovú kampaň Vytoč svojho podvodníka.” Jej cieľom je prehĺbenie všeobecného povedomia o hrozbe internetových podvodov a primeť verejnosť k aktívnej účasti na ich odhaľovaní.

Náš tip
Zdieľate heslo od Netflixu s inými osobami? Onedlho sa budete možno dopúšťať trestného činu
23.12.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+