MojAndroid

Facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na premyslený podvod, ktorým sa snažia podvodníci okradnúť Slovákov o peniaze. Podvodníci zavolajú zo zahraničného čísla a komunikujú v angličtine, pričom sa predstavia ako podporný tím Windowsu.

Fanúšička facebookovej stránky hovorí, ako takýto hovor prebieha:

Presvedčia vas, aby ste si otvorili PC/Notebook, niečo tam stlačili a ono vám ukáže akože máte napadnutý PC a všetko musia prečistiť. Že oni van to vedia na diaľku vyčistiť a bude vás to stáť 5 eur. Vypýtajú si vaše údaje na kreditnú kartu a odfotenie vášho občianskeho.

Práve takto sa nechal nachytať kamarát ženy, ktorá na podvod upozorňuje. K tomu dodáva, že znalosť cudzieho jazyka automaticky neznamená vyššiu inteligenciu.

Platobná karta

Ďalej to pokračuje tak, že podvodníci si z karty zoberú 100 eur a 95 € z tejto sumy majú vrátiť. To sa nikdy nestane. Podvodníci údajne volajú aj na pevnú linku a keď im nezdvihnete, o telefonát sa pokúšajú opakovane.

Svoje údaje z platobnej karty nikomu nedávajte

Samotný telefonát nebezpečný nie je. No ak vás útočníci dokážu prehovoriť, aby ste im poskytli údaje z vašej platobnej karty, môže nastať veľký problém. Pokiaľ majú všetky potrebné informácie, veľmi jednoducho vás okradnú.

A to sa stalo minimálne v jednom prípade ja na Slovensku. Banky väčšinou majú platby nastavené tak, že je potrebná dvojfaktorová autentifikácia. To znamená, že útočník síce môže vedieť všetky vaše údaje, no k peniazom sa nedostane, pokiaľ mu to vy nepovolíte. A práve toto sa pravdepodobne stalo v tomto konkrétnom prípade.

Na záver už len dobrá rada, buďte obozretní a svoje platobné údaje, prípadne iné citlivé údaje len tak hocikomu nedávajte.

Náš tip
Zlodej v Medzilaborciach ukradol 14 mobilov, no dlho sa netešil. Boli to len makety
Náš tip
Odhalená databáza s miliónmi profilov z Instagramu, TikToku a YouTube

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+