MojAndroid

Obchod Google Play zaplavili podvodné aplikácie na ťažbu kryptomien, ktoré používateľov Androidu okradli o tisícky dolárov. Podľa portálu Latest Hacking News išlo o viac ako sto aplikácií.

Podvodné aplikácie na ťažbu kryptomien okradli viac ako 90 tisíc používateľov

Aplikácie odhalila spoločnosť Lookout, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou. V svojej správe uviedla, že našla viac ako 170 podvodných aplikácií zameraných na ťažbu kryptomien, z čoho najmenej 25 z nich sa nachádzalo v obchode Google Play. Väčšina z aplikácií bola platená alebo obsahovali nákupy v aplikácií.

„Na základe našej analýzy sme zistili, že aplikácie podviedli viac ako 93 000 používateľov a okradli ich najmenej o 350 000 dolárov,” uviedla spoločnosť v správe.

Spoločnosť si na dané aplikácie posvietila už skôr, no nezaznamenala žiadnu hrozbu. To, že používateľov okrádajú, odhalila až po podrobnej analýze. Aplikácie vykazovali veľmi nízku hodnotu hash, čo malo prinútiť používateľov zakúpiť si vylepšenia alebo im za peniaze ponúkali virtuálne vylepšenie hardvéru. Avšak zostatok mincí, ktoré aplikácie zobrazovali, bol vymyslený a často sa resetoval po reštarte zariadenia. Niektoré z nich navyše bránili používateľom vybrať peniaze tak, že často resetovali ich zostatok, aby nikdy nedosiahli limit výberu.

Aplikácie boli z obchodu Play odstránené, stále sa však môžu nachádzať v iných obchodoch s aplikáciami

Google na základe správy spoločnosti Lookout aplikácie z obchodu Play odstránil. Z iných obchodov s aplikáciami však boli odstránené len niektoré z odhalených aplikácií. Spoločnosti Lookout preto používateľov varuje, aby boli opatrní a pred inštaláciou si overili vývojára aplikácie, zmluvné podmienky, povolenia aplikácie a aby si prečítali recenzie.

Náš tip
COVID passy dostali v SMS správe aj obete koronavírusu
13.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+