MojAndroid

V obchode Google Play sa objavilo niekoľko aplikácií, ktoré šikovným spôsobom okrádajú používateľov o peniaze. Ponúkajú krátke skúšobné verzie, po ktorých začnú používateľom účtovať vysoké poplatky, informuje spoločnosť Avast.

Celková škoda sa vyšplhala na takmer 39 miliónov dolárov

Tento typ podvodu sa označuje ako fleeceware. Vývojári podvodnej aplikácie zneužijú to, že niektorí používatelia nevedia, ako presne fungujú skúšobné verzie aplikácií. Väčšina z odhalených aplikácií ponúkla používateľom trojdňovú skúšobnú dobu a po jej uplynutí si začali účtovať vysoké poplatky. Jedna z aplikácií napríklad ponúkala trojdňovú skúšobnú verziu a následne predplatné za cenu 66 dolárov týždenne. Používatelia, ktorí predplatné nezrušili manuálne v nastaveniach obchodu Play, prišli o nemálo peňazí.

„Obľúbenou stratégiou fleecewaru je zacieliť na mladšie publikum prostredníctvom hravých a chytľavých reklám na populárnych sociálnych sieťach. Tieto reklamy používajú frázy ako ‘bezplatná inštalácia’ alebo ‘zadarmo na stiahnutie’. Vo chvíli, keď si rodičia všimnú týždenných platieb, môže už fleeceware z účtu odčerpať značnú sumu.”

Jakub Vávra, analytik spoločnosti Avast

Mnoho z týchto aplikácií bolo propagovaných aj na sociálnych sieťach. Podľa odhadu spoločnosti Sensor Tower sa počet stiahnutí daných aplikácií mohol vyšplhať až na 500 miliónov a celková škoda na takmer 39 miliónov dolárov.

„Aplikácie, ktoré sme objavili, sú prevažne hudobné nástroje, čítačky e-kníh, editory obrázkov,, veštecké aplikácie, čítačky QR kódov a PDF súborov a ‘simulátory slizu’. Hoci aplikácia všeobecne svoj inzerovaný účel plní, nie je veľmi pravdepodobné, že by za ne používateľ vedome platil tak vysoké poplatky, najmä keď sú na trhu lacnejšie alebo dokonca bezplatné alternatívy,” vysvetľuje Vávra.

Ako sa chrániť?

Avast používateľom odporúča, aby si dôkladne prečítali podmienky pri aktivácií skúšobného obdobia. Nebojte sa, nemusíte čítať celé zmluvné podmienky, vo väčšine prípadov sú základné údaje uvedené hneď v aplikácií, väčšinou však malými písmenami.

Taktiež sa nemusíte obávať všetkých aplikácií, ktoré ponúkajú skúšobné obdobie svojich prémiových funkcií. Tie, ktoré sa nesnažia okradnúť ľudí, ponúkajú skúšobné obdobia v rozpätí od 7 do 30 dní. Cena závisí od ponúkanej služby, no pri bežných aplikáciách sa ceny pohybujú do 20 eur mesačne.

Svoje aktuálne predplatné si môžete pozrieť v aplikácii Obchod Play. Stačí kliknúť hore vľavo na tri čiarky a následne zvoliť “Odbery”.

Náš tip
Na zásielku z Číny si možno počkáte dlhšie. Suezský prieplav zablokovala obrovská loď

26.3.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+