MojAndroid

Jedným z najväčších marketingových lákadiel vlajkovej lode Samsung Galaxy S23 Ultra je jej špičkový fotoaparát a možnosť vytvárať kvalitné fotografie nočnej oblohy a mesiaca. Podľa portálu AndroidPolice však nie sú reálnymi snímkami. Je to skutočne podvod?

Pri fotografií Mesiaca využíva Galaxy S23 Ultra AI nástroj, ktorý fotografiu upraví

Samsung ponúka v tomto smartfóne funkciu Space Zoom. Využíva pri nej 10x optický zoom (respektíve pevný objektív s 10x väčšou prepočítanou ohniskovou vzdialenosťou oproti základnému fotomodulu), ktorý je doplnený ešte o 10x digitálny zoom. S pomocou tejto funkcie sa potom dajú vytvoriť fotografie mesiaca, ktoré majú až neskutočne pekné detaily.

AI nástroj vo funkcii Space Zoom upraví výslednú fotografiu Mesiaca | Zdroj: AndroidPolice.com

Každý trochu skúsenejší fotograf si však uvedomuje, že fotografie vyzerajú až príliš dobre na to, že ich fotil miniatúrny čip a 230 mm objektív, ktorý trpí na viditeľnú difrakciu aj bez digitálneho zoomu. Navyše, keď 10x digitálny zoom iba zväčší fotografiu. Samotný Samsung však priznáva, že pri fotografovaní mu pomáha AI nástroj, ktorý snímky upravuje podobne ako pri Nočnom režime.

Space Zoom pridá detaily aj fotografii rozmazanej snímky Mesiaca

Používateľ sociálnej siete Reddit si nedávno stiahol fotografiu Mesiaca, ktorú zmenšil na rozlíšenie 170 x 170 pixelov, rozostril ju a odfotil pomocou smartfónu Galaxy S23 Ultra. Išlo o rozmazanú snímku, takže nemala vôbec žiadne detaily, ktoré by mohol fotoaparát odfotiť a rovnako ani viacnásobná expozícia mu nemala ako pomôcť.

Rozmazaná fotografia Mesiaca s rozlíšením 170 x 170 pixelov | Zdroj: Reddit.com

A napriek tomu spracovanie pomocou AI nástroja tieto detaily aj tak dodalo a používateľ dostal ostrejšiu fotografiu Mesiaca. Je to vďaka tomu, že systém bol na snímky Mesiaca natrénovaný, má z čoho čerpať a aplikovať textúry Mesiaca na zhotovenú fotku. Skutočne tak ide o falošnú upravenú fotografiu a nie reálny snímok.

Výsledná fotografia rozmazanej snímky Mesiaca | Zdroj: Reddit.com

Treba však opäť pripomenúť, že sa Samsung využitím AI nástrojov netají a ich aplikovaním reaguje na používateľov, ktorí takto upravené fotografie sami preferujú. Príkladom je Nočný režim, ktorý s pomocou AI nástroja presvetlí a zvýši detaily nočnej snímky. Avšak asi väčšina používateľov dnes preferuje pekne upravené snímky mesiaca za použitia AI ako rozmazané machule bez jeho použitia.

Náš tip
Telekom rozširuje svoju 5G sieť. Pokrýva už 40 percent populácie
15.3.2023

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+