MojAndroid

Ako dnes zaujať trh, kde vládne obava o bezpečnosť každej správy a každého hardvéru? No predsa začať ponúkať riešenie, ktoré skutočne láme všetky hranice a dostáva objednávateľa k tomu čo chce. A to sú dáta na chránenom telefóne.

Jasný cieľ s nejasnou reklamou

Už dlhšiu dobu pozorujem zaujímavý trend v oblasti bezpečnosti dát. A to najmä dát, ktoré nosí každý so sebou a sú veľmi cenné. Sú to údaje z našich mobilných telefónov, ktoré vedia nadobudnúť reálnu a vysokú hodnotu, ak je adresát žiadaný. A to žiadaný je myslené zo strany štátnych orgánov. Minulé prípady, ako bol najmä ten spojený so strelcom so San Bernardina ukázal, že získať prístup k zamknutému telefónu (išlo o iPhone) môže byť zásadná a cenná otázka. Aj keď to Apple odmietol na žiadosť FBI urobiť s tvrdením, že ani oni nevedia telefón odblokovať, FBI to podľa vlastných informácií dokázala. Údajne za pomoci oslovenej spoločnosti, ktorá sa na takéto prípady špecializuje. Odmenou bol jeden milión dolárov. A to sa písal rok 2016.

Dnes, o tri roky neskôr prichádza spoločnosť Cellebrite s vlastnou reklamou na služby spojené s odblokovaním iPhonu a všetkých vlajkových modelov od Samsungu, Huawei, LG a Xiaomi. Ide o izraelskú firmu, ktorá stavia svoj biznis na otvorenej chvále a reklame svojich schopností odblokovať obsah väčšiny dnes používaných modelov. Ponuka je v zásade určená pre vlády a štátne orgány, avšak otázka iného využitia je vždy iba otázkou adekvátnej odmeny za takéto služby. Cellebrite uvádza medzi modelmi od Samsungu, ktoré dokáže odblokovať, Galaxy S6, S7, S8 a tiež S9. Pri zvyšných Android modeloch už takí konkrétni nie sú. Taktiež vládne tajomstvo aj nad bližším popisom spôsobu alebo formy, ako sa im darí odblokovať obsah na Android a tiež iOS platforme. Pri Androide sa tak dozvieme iba to, že ich systém nazývaný UEFD Premium dokáže obísť zamknutý telefón alebo dokonca nájde spôsob, ako zabezpečenie vytvorené užívateľom odhalí.

Nová doba pre prelamovanie bezpečnosti?

Aj prípad spoločnosti Cellebrite ukazuje, ako sa dá dnes verejne zaujať a poukazovať na podnikanie, ktoré bolo v minulosti utajované. Ak niekto dokázal odblokovať telefón, bolo to väčšinou na objednávku vlády a málo sa o tom vedelo, už vôbec sa takéto služby neposkytovali ako reklama na bežný produkt z obchodu. Je tu však doba, kedy si budeme musieť zvykať na fakt, že s rastúcim záujmom o bezpečnosť a nové nástroje sa buduje aj opačná komunita spoločností, ktorá prezentuje svoje schopnosti prelomiť zablokovaný smartfón. A to s dovetkom, veď je to naša schopnosť to prelomiť, za ktorú môže záujemca zaplatiť. Pri Cellebrite údajne pracuje až 250 ľudí na každom novom modely, aby ho dokázali analyzovať a určiť, ako sa dostať k jeho dátam. Má teda snaha výrobcov o vyššiu mieru bezpečia vôbec šancu toto poraziť?

17.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+