MojAndroid

Ďalší gigantický podmorský optický kábel je na svete a je pripravený prenášať kvantá údajov. Viac ako 5 km pod morskou hladinou leží takmer 6500 km dlhý kábel spájajúci pobrežie Virginia Beach v USA a španielskeho mesta Bilbao. Kábel je už síce dokončený, no do prevádzky bude uvedený začiatkom roku 2018. Na jeho príprave sa podieľali aj spoločnosti Facebook a Microsoft.

Dlhý a ťažký, no s obrovskými prenosovými rýchlosťami

Okrem nich sa o zapojenie kábla starala aj spoločnosť Telxius. Tá bude zodpovedať za správu gigantického kábla, ktorý váži vyše 4,6 milióna kilogramov. Kábel zvládne prenosové rýchlosti na úrovni 160 terabitov za sekundu (Tbps), pričom jeho kapacita sa rozdelí medzi Facebook, Microsoft a Telxius. Prvé dve spoločnosti budú kapacitu používať na vlastné účely, kým Telxius ju bude prenajímať.

Stabilnejšie spojenie USA a Európy

Zaujímavosťou je práve to, že kábel s názvom Marea neprechádza New Yorkom. Práve tu sú situované podobné podmorské mega-káble, čo ale môže znamenať problémy. V roku 2012, kedy bola táto oblasť zasiahnutá hurikánom Sandy, bola Severná Amerika odpojená od Európy až niekoľko dní. Práve táto udalosť naštartovala iniciatívu priviesť podobný podmorský kábel do inej časti východného pobrežia USA. Po jeho zapojení do prevádzky by malo byť spojenie Európy a Severnej Ameriky stabilnejšie a odolnejšie voči prírodným živlom, ktorých silu zažili americkí občania aj v posledných týždňoch.

Zdroj: Mashable

25.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+