MojAndroid

Malware a iné škodlivé aplikácie sú pre populárny operačný systém vždy problémom. Kvôli svojej otvorenosti ňou však v mobilnom sektore trpí najmä Android, u ktorého sa ročne objavuje niekoľko hrozieb, ktoré môžu ohroziť nielen vaše súkromie, ale aj financie. Podľa Google je však vážnosť týchto hrozieb pre tento OS častokrát preháňaná.

Google bezpečnost

Na Virus Bulletin security konferencii v Berlíne, bezpečnostní experti spoločnosti Google Adrian Ludwig, Eric Davis a Jon Larime, prezentovali “Praktickú bezpečnosť Androidu od základu”. Podľa nich pre používateľa predstavuje skutočne nebezpečenstvo menej, ako 0,001% zo všetkých inštalácií aplikácií. Na prezentácii pritom ukázali obrázok, ktorý znázorňuje niekoľko vrstiev ochrany, ktorými musí škodlivý softvér prejsť, aby sa dostal do obchodu Play. Bezpečnostní experti Googlu tiež tvrdia, že aj tie najhoršie malware aplikácie na obchode Play ovplyvnili len jednu z milióna inštalácií.

Google tieto dáta zozbieral vďaka Overovaniu aplikácií, ktoré integroval v Androide 4.2 a neskôr ho presunul aj do Play services a starších verzii OS. 95% všetkých zariadení majú túto funkciu zapnutú. Zistilo sa, že z viac, ako 1,5 milióna inštalácií si používatelia nainštalovali potencionálne škodlivý softvér len v 0,12% prípadoch. Inštalované aplikácie zahŕňajú tie nachádzajúce sa na obchode Play aj mimo neho. Za potencionálne škodlivé môžu byť však označené aj neškodné aplikácie, takže percento škodlivých nainštalovaných aplikácií môže byť v skutočnosti menšie. V percentuálnom poňatí predstavovalo 40% týchto aplikácií tzv. fraudware (napríklad aplikácie, ktoré odosielaju platené prémiové SMS), 40% sú aplikácie s root právami, ktoré pravdepodobne vôbec nie sú škodlivé, zvyšných 6% tvoria rôzne iné aplikácie.

Google bezpečnosť

Hoci len zlomok percent všetkých nainštalovaných aplikácií predstavuje pre používateľa hrozbu, tak z viac ako miliárd inštalácií ročne to už predstavuje reálne nebezpečenstvo. Otázne ostáva aj to, koľko malware aplikácií filtre Googlu nezachytia a dostanú sa aj do zariadení používateľov. Aj preto treba byť občas pozorný a neinštalovať podozrivé aplikácie. Pre začínajúcich používateľov sme pripravili aj článok, v ktorom uvádzame niektoré základné pravidlá, ako ostať v bezpečí.

4.10.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+