MojAndroid

Väčšina značiek, ktoré do svojich telefónov dávajú Android, sa o bezpečnosť svojich zariadení stará spravidla dobre. Prípadné závažné chyby opravujú cez bezpečnostné aktualizácie, no nie vždy je problémom práve zabezpečenie dát. Z času sa na čas sa objaví bug, ktorý môže poriadne znepríjemniť samotné používanie telefónu, a ten najnovší spúšťa obyčajná tapeta.

Za všetko môže tapeta

Používatelia telefónov s Androidom po celom svete začali upozorňovať na veľmi zvláštny bug, ktorý spôsobuje na pohľad ničím výnimočná tapeta. Hory, západ slnka a pohľad na pekné jazero, ktoré v popredí obklopujú stromy. Skrátka pekná fotografia, no ak si ju dáte na pozadie vášho telefónu, budú vás čakať pomerne veľké problémy.

Obrazovka zamykania, respektíve celé užívateľské prostredie telefónu, sa ocitne v nekonečnom bootloope. Kvôli tejto špecifickej fotografii spadne, opätovne sa pokúsi spustiť a opäť spadne. Telefón je tak razom nepoužiteľný – neviete z neho volať a ani sa dostať ku svojim dátam.

Jediné riešenie môže byť odstránenie obrázka cez TWRP alebo reset zariadenia do výrobných nastavení, čo samozrejme vedie k strate dát. Niektorí používatelia však môžu stihnúť pozadie zmeniť, nakoľko na každom zariadení sa bug prejavuje v iných intervaloch. Na niektorých sa dokonca nemusí prejaviť vôbec.

Chyba sa prejavuje na zariadeniach s aktuálnou verziou systému Android – teda 10. Najviac sú postihnuté mobilné telefóny od Samsungu či Google. Podľa Androidauthority však problémy hlásia aj majitelia zariadení OnePlus, Nokia alebo Xiaomi. O podobnom prípade, ktorý sa týkal práve zariadení od Xiaomi, sme písali ešte v decembri minulého roka.

Hlavný problém je vo farbách

Ak ste teda o tejto chybe už počuli, pravdepodobne nemáte déjà vu. Takéto problémy mali byť hlásené už niekoľko rokov, no až teraz sa im dostala väčšia pozornosť. Kde je však problém, ako vôbec dokáže obyčajný obrázok odstaviť celý systém? Problém je vo farbách. Proces, ktorý má na starosti systémové používateľské prostredie (SystemUI), pracuje s farebných spektrom sRGB, no daný obrázok v tomto spektre nie je uložený. Chyba preto nastáva pri následnom spracovávaní obrázka.

Jednoducho vysvetlené – hodnota RGB môže byť maximálne 255, no nakoľko systém musí pracovať s fotografiou v inom spektre, výsledok prekračuje hodnotu 255, čo je vyhodnotené ako chyba a proces sa ukončí. Opätovné spustenie procesu končí rovnako a dochádza k nekonečnému zacykleniu. Zaujímavé je, že Android 11 s danou fotografiou problém nemá – pred spracovaním ju totiž vždy skonvertuje do sRGB, takže k danej chybe nikdy nemôže prísť.

2.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+