MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita: Všetko super, ale…

V rámci konektivity som pocítil asi jediný vážnejší nedostatok celého smartfónu. Inžinieri v Xiaomi akosi pozabudli na NFC. Proste si povedali, že ho tam nedajú. Na jednej strane chápem, že v snahe o čo najnižšiu cenu sa kompromisy robiť museli, no na strane druhej, NFC zvládajú už aj lacnejšie zariadenia z nižšej triedy. Pokiaľ ste si obľúbili mobilné platby pomocou Google Pay, prípadne iné bezkontaktné riešenie, ktoré ponúka vaša banka, máte jednoducho smolu. Pozitívne je, že odteraz budem konektivitu už len chváliť, pretože sa jedná o smartfón, ktorý je okrem spomínaného NFC na najvyššej úrovni v rámci konektivity.

Začnem tým, že sa jedná o Dual SIM prístroj. To znamená, že v smartfóne môžete mať dve SIM karty rôznych operátorov naraz. Obidva sloty podporujú 4G pripojenie a aby som nezabudol, podporované sú všetky najpoužívanejšie slovenské frekvencie. Doba, keď sme pri Xiaomi smartfónoch pozerali na to, či podporuje 4G aj na Slovensku je už dávno preč. Ak využívate dáta na oboch SIM kartách, môže prísť vhod nastavenie dátového limitu pre každú kartu zvlášť. Nemusíte sa tak obávať, že na jednej z nich prekročíte svoj limit. Samozrejmosťou je nastavenie preferovanej karty na hovory či dáta. Keď už som pri hovoroch, telefonovanie je s Pocophone F1 bezproblémové. Zvuk je dostatočne hlasitý, kvalita hovoru veľmi dobrá. Príjem signálu je štandardný, nezaznamenal som žiadne problémy.

Rovnako je na tom aj GPS funkcionalita. Polohu mám prakticky okamžite, navigovanie je bezproblémové, kompas funguje dobre. So smartfónom som urobil asi 3 kratšie jazdy, pričom som používal navigáciu Waze, Sygic a Google Mapy. Všetko prebehlo bez problémov, nezaznamenal som žiadny výpadok GPS signálu. Naplánované som mal aj dve približne dvojhodinové jazdy, počas ktorých som neváhal vyskúšať GPS. Z telefónu som vytiahol SIM kartu a nechal som všetko len na offline navigácii Sygic. Veľmi príjemne ma prekvapila výdrž batérie pri navigovaní. Počas prvej cesty, ktorá prebiehala večer a vonku bola už tma. Jas displeja bol tým pádom znížený a na výdrži sa to prejavilo. Počas dvoch hodín navigovania si telefón vyžiadal 15 percent batérie. Spiatočná cesta si vyžiadala 20 percent, avšak jas displeja bol oveľa vyšší, keďže som cestoval počas dňa. Tieto výsledky sú skvelé, nepamätám si, kedy som testoval telefón s takto dobrou výdržou počas navigovania. O Wi-Fi pripojení snáď ani netreba písať, funguje spoľahlivo a rýchlosť je porovnateľná s ostatnými aktuálnymi smartfónmi. Aby som nezabudol, bluetooth je vo verzii 5.0, takže sa môžete pripraviť na výborný dosah a bezproblémovú funkcionalitu. U mňa vyskúšané so smart hodinkami Samsung Galaxy Watch, fejkovými airpodmi a bluetooth reproduktormi, ktoré používam doma.

Fotoaparát: Solídny fotograf

Pocophone F1 disponuje hlavným fotoaparátom s dvoma objektívmi. Tie ponúkajú rozlíšenie 12 a 5 megapixelov. Hlavný snímač disponuje clonou f1.9, sekundárny f2.0. Ten poslúži hlavne na snímanie hĺbky ostrosti a prejaví sa v portrétových fotografiách, pri ktorých sa dbá na rozmazanie pozadia. Možnosť zmeny rozlíšenia fotografií som v nastaveniach nenašiel. Vybrať si môžete medzi pomerom strán 4:3 alebo 16:9. Pri fotografovaní pomáha aj umelá inteligencia, pomocou ktorej dokáže telefón rozoznať fotografovanú scénu a tomu prispôsobiť nastavenia či zvýrazniť nejakú farbu. Ja som však toto nastavenie nechal vypnuté.

Aplikácia fotoaparátu je jednoduchá a funkčná. Nechýba však ani profesionálny režim, v rámci ktorého si môžete nastaviť hodnotu ISO, rýchlosť uzávierky, manuálne zaostriť či nastaviť vyváženie bielej. Pomocou režimu panoráma zase vytvoríte zaujímavé fotografie, do ktorých sa zmestí takmer celé vaše okolie a nechýba ani HDR. Šikovnou funkciou je aj možnosť rýchleho spustenia fotoaparátu dvojitým stlačením tlačidla na zníženie hlasitosti.

Aj napriek tomu, že Pocophone nestojí ani 300 EUR, môžeme povedať, že fotoaparát a výsledné fotografie sú dostatočne kvalitné a uspokoja aj náročnejších používateľov. Tým ale určite nechcem povedať, že aj tých najnáročnejších. Medzi špičku vo fotografovaní nepatrí, ale to od neho ani nečakáme. Za najlepšie fotomobily si jednoducho treba priplatiť. Otázkou je, že či ste ochotní zaplatiť 3 – 4x viac za najlepšie fotografie na trhu. To už nechám na vás. Počas pekného slnečného počasia budete s fotografiami nadmieru spokojní. Nechýba slušné farebné podanie, dostatok detailov a dobrú prácu vykonáva aj HDR, čo sa môže zísť v prípade fotografovania scén, kde sa striedajú svetlejšie a tmavšie miesta. Čím menej svetla fotografovaná scéna obsahuje, tým je, samozrejme, kvalita fotografií nižšia. Hlavne v nočných fotografiách sa najviac prejaví fakt, že sa nejedná o plnokrvný fotomobil. Na druhú stranu, na zachytenie momentiek výborne poslúži aj v noci. Pokiaľ budete tieto fotografie prezerať na displeji smartfónu, zníženie kvality veľmi nepocítite. Vzhľadom na cenu zariadenia sa však jedná o nadpriemerný fotoaparát aj čo sa kvality nočných fotografií týka.

Ako každému modernému smartfónu, ani v tomto prípade nesmie chýbať portrétový režim, ktorý dokáže efektne rozmazať pozadie za fotografovaným objektom. V poslednom čase je to veľmi žiadaná funkcia a výrobcovia jej venujú pozornosť. Sekundárny objektív hlavného fotoaparátu dobre poslúži hlavne pri tomto režime, presne na to tam totiž je. Portrétový režim je v aplikácii schovaný pod označením “na výšku”. Výsledné fotografie vytvorené pomocou portrétového režimu vyzerajú dobre, pozadie je dostatočne rozmazané a smartfón celkom dobre zvláda prechody medzi zaostrenými a rozostrenými miestami. Väčšinou je zaostrené presne to, čo by malo. Niekedy sa to však nepodarí. Chce to jednoducho trpezlivosť. Páčia sa mi dodatočné možnosti úprav takýchto fotografií. Úroveň rozmazania pozadia je možné ručne doladiť. Zaujímavé je napríklad 3D osvetlenie, ktoré poznáme z iPhonov. Zariadenie dokáže rozoznať tvár na fotografii a na základe zvoleného filtra zmeniť pozadie, pričom tvár zostane nezmenená. Ďalšou zaujímavou funkciou je “Svetelná stopa”. Z rozmazaného pozadia urobí smartfón asi sekundové video a pozadie sa hýbe v rôznych nastavených efektoch. Následne môžete takýto výtvor uložiť ako fotografiu, prípadne ako krátke video.

Pocophone F1 zvláda natáčať video maximálne v 4K rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Procesor síce zvláda aj 4K 60 fps, no z nejakého dôvodu smartfón nedá tých 60 fps. Pokiaľ by ste teda chceli čo najplynulejšie video, musíte rozlíšenie prepnúť na FullHD. V tomto prípade sa môžete tešiť na 60 fps. Výsledná kvalita videa nie je vôbec na zahodenie, práve naopak. Síce by sa zišla optická stabilizácia obrazu, avšak tá digitálna odvádza skvelú prácu. Počas chôdze sa obraz trasie naozaj minimálne. Myslím si, že s kvalitou videa bude spokojný aj náročnejší používateľ. Navyše, zvuk na tom tiež nie je vôbec zle.

Nechýba ani možnosť nahrávania spomalených videí. V tomto prípade sa môžete tešiť na FullHD rozlíšenie a 240 snímkov za sekundu. Nie je to síce 960, ktoré zvládne tá najlepšia konkurencia, no v prípade Pocophonu môžete nahrávať až 10 sekúnd v 240 fps.

Selfie fotoaparát dostal rozlíšenie až 20 megapixelov a clonu f/2.0. Za dobrých svetelných podmienok s ním dokážete vytvoriť veľmi pekné selfie fotografie. Pozor si treba dávať na veľmi svetlé pozadie. To môže byť niekedy veľmi nepríjemne prepálené.

Fotografie sú dostatočne ostré a vyzerajú veľmi dobre. Určite patria medzi tie lepšie. Ani selfie fotoaparátu nechýba portrétový režim. Ten nie je taký výrazný, ako v prípade hlavného fotoaparátu, no svoju prácu odvádza prekvapivo dobre.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.1.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+