MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Tradičné Xiaomi s extra nadstavbou

Pocophone F1 prichádza s predinštalovaným operačným systémom Android vo verzii 8.1 Oreo v kombinácii s MIUI 10. Používateľská nadstavba od Xiaomi ponúka množstvo zaujímavých aplikácií a nastavení systému. K nej sa pridáva ešte úprava tohto rozhrania špeciálne pre Pocophone. Tá zahŕňa nový launcher s názvom POCO. Aplikácie tak nemusíte mať usporiadané štandardne na domovských obrazovkách, ako to v prípade MIUI býva, ale tento launcher ponúka aj štandardné menu aplikácií, do ktorého sa dostanete posunom prsta zdola nahor. Jednotlivé aplikácie si navyše môžete roztriediť do rôznych tabov. Tie môžete pridávať ako sa vám zachce. Šikovná vec a keď si na ňu zvyknete, nič iné už nebudete chcieť.

Notifikačná lišta je štandardná. Rovnakú ponúkajú aj iné smartfóny od Xiaomi. Priamo z nej môžete upraviť jas displeja a nechýbajú ani skratky, napríklad na zapnutie Wi-Fi či baterky. Ovládanie operačného systému je zabezpečené trojicou tlačidiel. Ich poradie si môžete, samozrejme, zmeniť. Novinkou je však ovládanie gestami. Potiahnutím prsta zdola nahor sa dostanete na domovskú obrazovku, ak prst v strede podržíte, zobrazia sa vám naposledy spustené aplikácie. Tretím gestom je vrátenie o krok späť, ktoré uskutočníte posunutím prsta z ľavého okraja displeja doprava. Na tieto gestá sa dá veľmi rýchlo zvyknúť a fungujú spoľahlivo.

Hodiť sa môže aj čistiť úložiska, ktorý dokáže nájsť a vymazať nepotrebné súbory. Nechýba ani možnosť zmenšenia displeja pre ovládanie jednou rukou, a to až na veľkosť 3,5”. Takýto režim spustíte jednoduchým posunutím prsta zo stredového tlačidla doprava alebo doľava. Jednotlivé aplikácie je možné klonovať. Výhoda je nesporná – v jednej aplikácii môžete použiť dva účty. Aplikácií priamo od Xiaomi je tu viac, niektoré sa dajú odinštalovať, iné si necháte. Napríklad taký správca súborov sa môže hodiť.

Asi najväčším nedostatkom je veľký výrez, vďaka ktorému je stavový riadok značne obmedzený. Pokiaľ sa nachádzate v nejakej aplikácii, v pravej časti vidíte čas a vľavo ikonku batérie, informácie o signále, prípadne o Wi-Fi pripojení. Ak vám príde nejaká notifikácia, je to už horšie. Veľa sa ich tam nezmestí. Dokonca nie je možné nechať si neustále zobraziť percento batérie v stavovom riadku.

Multimédiá: Nenechá sa zahanbiť, no je čo zlepšovať

Základom pre multimediálny smartfón je kvalitný displej. Pocophone F1 tento parameter spĺňa. Jedinou jeho nevýhodou môže byť výrez v jeho hornej časti. Prekážať to môže najmä pri prezeraní filmov či hraní hier, ktoré ešte nie sú na výrez pripravené a optimalizované. Na FullHD+ displeji vyzerá všetok obsah veľmi dobre. Rukou v ruke s displejom ide aj výkon. Ten sa postará o nerušené užívanie si multimediálneho obsahu bez sekania a  iných nepríjemností súvisiacich s nedostatkom výkonu.

Reproduktor na spodnej strane je, bohužiaľ, iba jeden, takže stereo sa nekoná. Na druhú stranu, s jeho prejavom som veľmi spokojný. Maximálna hlasitosť je dostatočná a kvalitou patrí rozhodne medzi tie lepšie. Priaznivcov 3,5 mm audio konektora poteší jeho prítomnosť v hornej časti smartfónu. Nebudete so sebou musieť ťahať žiadne redukcie a fungovať vám budú aj slúchadlá, ktoré vám požičia kamarát. S kvalitou výstupu cez hudobný konektor som spokojný. Je škoda, že výrobca nepribalil nejaké slúchadlá, avšak nájsť doma nejaké s 3,5 mm jackom asi nebudete mať problém.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+