MojAndroid

Server XDA Developers upozornil na zaujímavú zmenu v podmienkach Vendor Test Suite, ktorá je záväzná pre tých výrobcov, ktorí chcú vo svojich zariadeniach využívať systém od Google. S verziou Android 11 totiž budú musieť zapracovať podporu pre plynulé aktualizácie.

Plynulé aktualizácie

Medzi často spomínané nevýhody Androidu patrí aj systém aktualizácií, ktorý nie je jednotný. Kvôli tomu istá skupina používateľov môže fungovať na starých verziách s rôznymi bezpečnostnými chybami. Nové verzie systému síce vydáva Google, no do jednotlivých zariadení ich musia priniesť ich výrobcovia. Plynulé aktualizácie síce tento problém nevyriešia, no zásadne môžu spríjemniť celý proces. Ťažiť z toho nebudú výrobcovia, ale priamo používatelia. Inštalácie nových aktualizácií systému by mali byť natoľko bezproblémové a plynulé, že si celý proces ani nemusíte všimnúť.

Ak vás zaujímajú technologické detaily, plynulé aktualizácie, respektíve seamless updates, ako ich Google oficiálne nazýva, fungujú nasledovne. Výrobca by mal v prvom rade do systému zapracovať virtuálny A/B oddiel, ktorý celý proces umožní. Aktualizácie sa potom môžu vykonávať na pozadí, teda počas toho, ako zariadenie normálnym spôsobom používate.

Toto ale nie je jediná výhoda novej funkcie. Tento virtuálny oddiel zároveň slúži na zálohu celého systému. Ak počas aktualizácie nastane nejaký problém – zariadenie sa z nejakého dôvodu vypne alebo v aktualizácii bola prítomná chyba, kedykoľvek môžete obnoviť spomínanú zálohu a vrátiť sa do pôvodného stavu spred aktualizácie.

Nejde o žiadnu novinku

Podpora pre plynulé aktualizácie, respektíve A/B virtuálny oddiel, je tu už od roku 2016. Google však zapracovanie tejto funkcie iba odporúčal. Od Androidu 11 to však už bude nutnosťou. Dostalo sa to totiž do podmienok VTS, systému, ktorý testuje správne fungovanie systému.

Ak zariadenie týmto testom neprejde, telefón nemôže byť predávaný s Google aplikáciami. Výrobcom preto nezostáva nič iné ako na tieto podmienky pristúpiť. Na druhú stranu, niekoľko výrobcov už toto odporúčanie vypočulo. Napríklad telefóny LG, OnePlus, Motorola, HTC, Google, ASUS a Sony už A/B oddiel implementovali. No taký Samsung alebo Huawei na tom ešte bude musieť zapracovať.

Hľadáte nový smartfón, tablet či smart hodinky? Prehliadnuť by ste určite nemali nášho nákupného poradcu. V rámci týchto článkov porovnávame jednotlivé produkty, ktoré patria medzi najlepšie vo svojich kategóriách a snažíme sa čitateľom pomôcť s výberom. Do pozornosti dávame napríklad výber najlepších smart hodiniek.

Android Aktualizácie
Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.
Nenašlo sa žiadne zariadenie. Skúste zmeniť vyhľadávaný výraz.
9.4.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+