MojAndroid

Koncept prvého Mini Coopra s označením Countryman bol predstavený ešte v roku 2010. My sme sa pred pár dňami v Miláne povozili na novinke s rovnakým označením Countryman, no so zásadnou zmenou – auto v sebe ukrývalo dva typy motorov. Ide o benzínový a elektrický pohon, preto je reč o prvom plugin-hybride Mini Cooper S E Countryman All4. Jeho celkový výkon je 165 kW teda 224 koní, ktoré sa delia na 100 kW výkon 3-valcového motora a 65kW výkon synchrónneho elektromotora. Spaľovací motor má nastarosti pohon predných kolies a zadnú nápravu poháňa elektromotor.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Pri jazde je využívaná vždy len jedna z dvoch pohonných jednotiek, zatiaľ čo tá druhá sa môže kedykoľvek pridať a optimalizovať trakciu, jazdnú stabilitu a obratnosť. Auto má 3 základné jazdné režimy. Pre voľbu prevádzkového režimu môže vodič používať tiež páčkový prepínač eDrive.

  • Štandardom je Auto e-Drive, ktorý umožní ísť do 80 km/h s elektrickým pohonom. Pri vyšších rýchlostiach, pri náhlom zrýchlení a pri poklese batérie pod úroveň 7% sa zapojí spaľovací motor

  • Druhý mód je max eDrive, kedy môžete ísť do rýchlosti 125 km/ h s elektrickým pohonom. Vo vysokých rýchostiach a pri rýchlom podradení sa zapojí aj spaľovací motor

  • Tretím spôsobom jazdy je Šetrič batérie, kedy sa vyžíva spaľovací motor. V tomto režime sa zároveň dobíja baterka

Pomerne slušným parametrom je tiež kombinovaná spotreba. Tá sa pohybuje na úrovni len 2,1 l/100 km a hodnota vypúšťaných emisií CO2 je 49 g/km (európsky testovací cyklus pre plug-in hybridné vozidlá).

Podrobnosti pod kapotou

Benzínový 3-valec je vybavený technológiami TwinPower Turbo najnovšej generácie od spoločnosti BMW Group. Zo zdvihového objemu 1,5 litra odovzdáva výkon 100 kW (136 k). Maximálny krútiaci moment 220 Nm je k dispozícii od 1 250 ot./min. Spaľovací motor MINI Cooper S E Countryman All4 je kombinovaný s modifikovanou 6-stupňovou automatickou prevodovkou Steptronic. Tá podľa charakteristickej konštrukcie MINI prenáša pohon na predné kolesá. Palivová nádrž má objem 35 litrov.

 

Elektromotor je umiestnený pod podlahou batožinového priestoru. Má hybridnú synchrónnu konštrukciu a poskytuje výkon 65 kW (88 koní). Generuje maximálny krútiaci moment 165 Nm, ktorý je k dispozícii už pri rozjazde od nulových otáčok. Elektromotor svoj výkon posiela na zadnú nápravu prostredníctvom dvojstupňového prevodu.

Lítium-iónová batéria zvládne 42 km na jedno nabitie a dobije sa pri originálnej nabíjačke za asi 2 apol hodiny. Z klasickej zástrčky to potrvá asi 3 a štvrť hodiny. Akumulátor sa nachádza priamo pred elektromotorom pod zadnými sedadlami.

Ak obsahuje MINI Cooper S E Countryman All4 navigačný systém a je aktívne navádzanie, predvídavý systém riadenia tokov energie sa dokáže postarať o to, že najvhodnejšie úseky trasy prejde len na elektrický pohon. Na základe dát z navigácie sa prevádzková stratégia hybridného ústrojenstva nasmeruje na maximálne možné využitie energie vysokonapäťového akumulátora.

Špeciálne žlté označenia

To, že máte dočinenia s hybridom od MiniCoopra budete vedieť tak, že sa stretnete so špecifickými žltými označeniami. Ide s žlté “S” na prednej maske chladiča a na zadnej strane a na prahových lištách, rovnako aj žlté označenie „e” v bočných ozdobách. Jedinečné prvky v kokpite sú aj žltý spínač štart/stop uprostred panelu s páčkovými prepínačmi a výkonový displej v prístrojovom štíte.

Náš tip
VIDEOblog: BMW 750Li xDrive – Technologický hotel na kolesách

Nový dotykový displej a aplikácia Mini Connected

Nový plugin-hybrid z dielne MiniCooper má aj ďalšie prvenstvo medzi minicoopermi. Obsahuje totiž ako prvý miník dotykový 8,8” displej. Ovládať sa však dá aj pomocou dotykového ovládaču v stredovej konzole. K zaujímavostiam ešte patrí možnosť bezdrôtovo nabíjať smartfón prostredníctvom Qi štandardu. Auto je tiež schopné spracúvať hlasové ovládanie.

BMW si pre svoju značku Mini pripravilo aj aplikáciu Mini Connected. Pomocou nej máte prehľad o stave nádrže, najazdených kilometroch i dojazde. Do aplikácie si navyše môžete pridať napríklad aj svoje Spotify konto a streamovať hudbu, ktorú si vypočujete cez audio systém auta. Využiť môžeze aj svoj Twitter, prípadne doinštalovať ďalšie aplikácie. Úprimne však treba povedať, že aplikácia zatiaľ mnoho aplikácii od tretích strán nepodporuje.

Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.1.3
Aktuálna cena: Zdarma

Systém auta vie však čítať informácie zo smartfónu z vášho kalendára a tieto informácie premieta na okrúhlom displeji auta. Keď v Nastaveniach povolíte ukladanie a analýzu dát z jazdy, môžete pomocou Minimalism Analyser analyzovať efektivitu vašej jazdy. Prostredníctvom hodnotenia v podobe hviezdičiek sa tak dozviete, ako využívate zrýchlenie či spomalenie. V appke sa nachádza aj funkcia My high score, kde nájdete svoje jazdy a počet bodov za správne využívanie jazdných funkcionalít.

Galéria

Za pozvanie na event ďakujeme spoločnosti BMW.

Zdroj: Rozhovor, tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+