MojAndroid

Vinylové platne ešte nepatria do starého šrotu. Dokázali to zákazníci vo Veľkej Británii, ktorí minulý týždeň za tento hudobný formát utratili viac ako za digitálne stiahnutia hudobných skladieb. To je rekord, ktorý sme v roku 2016 určite neočakávali. Ak patríte k mladšej generácii, je možné, že vinylové platne ste nikdy nepočúvali. Je preto veľmi zaujímavé, že aj takýto tradičný formát stále dokáže konkurovať moderným technológiám.

Náš tip
Spotify môže poškodzovať pevné disky. Denne zapíše desiatky gigabajtov dát

Obrovský posun oproti minulému roku

V 48. týždni tohto roku ale zákazníci vo Veľkej Británii zaplatili za vinylové platne celkovo 2,4 milióna libier, kým za stiahnutú hudbu zastali tržby na úrovni 2,1 milióna. V rovnakom období minulého roku bola situácia diametrálne odlišná. Vtedy platne zarobili 1,2 milióna, kým digitálna hudba 4,4 milióna. Tieto čísla ale nie sú čierno-biele a odzrkadľujú niekoľko dôležitých zmien, ktoré sa za posledný rok udiali.

Platne nikam neodchádzajú

Tou prvou je, že viaceré britské obchodné reťazce začali štandardne ponúkať vinylové platne vo svojom portfóliu. Týka sa to napríklad reťazcov Tesco či Sainsbury’s. Potom bolo už jednoduchšie nalákať zákazníkov na zľavy počas Black Friday. V Británii sú totiž platne stále veľmi obľúbeným vianočným darčekom. Druhým činiteľom je v tomto smere fakt, že čoraz menej ľudí si v Británii, ale aj vo svete kupuje hudbu systémom platenia za konkrétne skladby či albumy. Väčšina používateľov prechádza na predplatené služby ako Spotify, ktoré v týchto výsledkoch nie sú zahrnuté. Aj napriek väčším tržbám ale platí, že bolo stiahnutých oveľa viac albumov online ako ich bolo kúpených v obchodoch. Celkovo v Británii zaznamenali 295 000 online stiahnutí, kým kúpených bolo 120 000 platní. Vyššie tržby spôsobili oveľa vyššie ceny platní oproti online stiahnutiam, keď najpopulárnejší album Kate Bush s názvom Before The Dawn stál približne 52 libier na platni a 13 libier ako online stiahnutie na Amazone. V každom prípade, ide o jasný dôkaz toho, že vinylové platne ešte neupadli do zabudnutia.

Zdroj: BBC News via engadget

7.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+