MojAndroid

Pre väčšinu z vás asi nie je nakupovanie na internete v roku 2020 žiadnou novinkou. Napriek tomu, že doba pokročila a online platby sa so zvyšujúcou dôverou stali pre nás rutinou, mnohí sa im dodnes vyhýbajú.

Dáme vám preto niekoľko tipov, ktorých sa treba držať pri nákupoch na internete. Ak sa budete držať týchto základných postupov, vaše peniaze by mali byť pred podvodníkmi v bezpečí.

Náš tip
Aktuálne: Prvý prípad koronavírusu potvrdený už aj na Slovensku

Nakupujte len v overených obchodoch

Čo to znamená overený obchod? Prvá možnosť je, že ide o e-shopy, ktoré poznáte sami alebo ich odporúčajú vaši známi. Vďaka tomu sa im nebudete musieť obávať zveriť do rúk svoje platobné údaje.

Druhá možnosť je, že obchod, v ktorom ste našli napríklad váš vytúžený mobil za dobrú cenu, overíte v prehliadači. Najčastejšie stačí zadať názov obchodu a k tomu výraz „skúsenosti“. Ak sa o obchode hovorí na internetových fórach pozitívne a reakcie pôsobia autenticky, zrejme sa netreba obávať.

Napokon si povesť obchodu môžete overiť aj v porovnávačoch cien, kde hodnotenia zadávajú zákazníci, ktorí si na daných weboch už čosi zakúpili. Niektoré reakcie však treba brať s rezervou. Celkom objektívne konštatujeme, že ľudia sú občas trochu nekritickí a stáva sa, že obchodom dávajú horšie hodnotenie aj nie celkom zaslúžene.

Orientujte sa teda podľa svojho inštinktu, ktorý vám napovie, ktoré hodnotenia sú hodné dôvery.

Kontrolujte si bezpečnostný certifikát

Doby, kedy bezpečnostný certifikát SSL používali iba veľké a známe weby, sú dávno preč. Dnes je neprítomnosť šifrovania komunikácie medzi vami a internetovým obchodom jasným príznakom, že čosi nie je v poriadku.

Certifikát sa kupuje za peniaze a keď ho web nemá, veľmi dobre si rozmyslite, či doň zadáte napríklad údaje o svojej adrese či platobnej karte.

Pokiaľ na nákup využívate mobilnú aplikáciu, je pravdepodobné, že ide o veľký obchod a komunikácia je šifrovaná. V prípade, že sa na svoj internetový nákup chystáte pomocou webového prehliadača, skontrolujte si prítomnosť bezpečnostného protokolu.

Príslušná ikona sa zvyčajne nachádza pri adrese URL obchodu a pokiaľ je spojenie bezpečné, prehliadač vám to dáva najavo napríklad zelenou farbou či symbolom zámku. Ak si nie ste istí, po rozkliknutí takejto ikony sa možno dozvedieť ďalšie podrobnosti. Napríklad ktorá inštitúcia certifikát overila, aj údaje o tom, či danému webu nevypršala platnosť.

V prípade, že vypršala, nie je to ešte dôvod na paniku. Môže a nemusí ísť o obyčajné zanedbanie zo strany prevádzkovateľa webu.

Možnosť platiť kartou

Keď ste si už istí, že ide o skutočne bezpečný web, môžete pri finišovaní svojej objednávky spokojne zadať číslo vašej platobnej karty. Obchod si bude môcť následne strhnúť príslušnú sumu z vášho účtu.

Na tom, či je vaša karta kreditná alebo debetná, zvyčajne nezáleží. Obchod vás presmeruje na platobnú bránu, kde musíte ešte transakciu potvrdiť napríklad po prijatí kódu v SMS. Vďaka tomu sa aj banka uistí, že ide skutočne o vás.

Možno viete, že zadať iba číslo karty nestačí, no ste v internetových nákupoch nováčik, a tak vás vystrašilo, že si obchod vyžaduje trojčíslie z opačnej strany karty. Áno, toto číslo je naozaj dôležité, no bez neho prosto na internete kartou nezaplatíte. Takže pokiaľ ide o dôveryhodný web, nemalo by jeho zadanie znamenať problém.

Bežné je, že môžete platiť aj prevodom z účtu. Vtedy údaje z karty zadávať nemusíte. Prihlásite sa do svojho internetového bankovníctva a použijete údaje, ktoré vám dal o platbe predajca či už priamo v e-shope alebo v správe na e-mail potvrdzujúcej vašu objednávku.

Pri prevodoch z účtu však máte jednu zjavnú nevýhodu. Predajca najskôr čaká, kým mu prídu peniaze z vášho účtu. Záleží to od toho či ide o prevod v rámci jednej či viacerých bánk. V druhom prípade to môže byť aj dva pracovné dni. To pri platbe kartou neplatí, dobrý predajca začne baliť váš balíček hneď, pretože platbu prijme prakticky okamžite.

Uložiť či neuložiť údaje o karte?

Pri platbách kartou si treba zvážiť ešte jednu vec. Dnešné internetové prehliadače bežne ponúkajú uloženie vašich údajov o karte. Dokonca to ponúka aj samotný Google.

Ide o dvojsečnú zbraň. V prípade, že s uložením súhlasíte, nabudúce už nebudete musieť kartu hľadať vo všetkých vreckách, ale jej údaje vložíte jedným kliknutím. To je šikovné a praktické, najmä ak často nakupujete týmto spôsobom.

Každý, kto od 1.3.2020 do 31.3.2020 nakúpi na stránke eshop.mojandroid.sk, bude zaradený do žrebovania o 10 smartfónov Samsung Galaxy A10!

Žrebujeme priebežne počas celého trvania súťaže každé 3 dni o jeden smartfón. Čím skôr nakúpiš, tým väčšiu šancu na výhru máš!

Zároveň si však treba uvedomiť, že v prípade, že si údaje neukladáte na servery daného webu, ale do Google, sa karta prepojí s vaším účtom Google.

Takže príde na rad všeobecná rada – nezadávajte svoje osobné údaje na počítačoch či zariadeniach, ktoré nie sú vaše. Ak sa prihlásite do svojho účtu kdesi v práci či kaviarni, budete mať „poruke“ aj údaje svojej karty a môžete napríklad poľahky objednať priateľke kvety k MDŽ.

Takže ak už na seba vezmete toto bezpečnostné riziko, určite sa na konci nezabudnite odhlásiť. Keby ste si najprv údaje o karte do Google uložili a potom si to rozmyslíte, možno ich odobrať ako platobnú metódu vo svojej peňaženke Google.

Čo ak sa veľmi bojím?

Pokiaľ sa naozaj veľmi obávate platiť kartou cez internet, môžete využiť niektorú z virtuálnych peňaženiek, ako napríklad PayPal. Nie každý predajca však platby týmto spôsobom akceptuje.

Ďalšia možnosť je vytvoriť si účet v banke len na tieto účely a nedržať na ňom priveľké sumy. Ale to už je kategória silnej paranoje. Za normálnych okolností ste chránení množstvom ochranných systémov, napríklad nutnosťou zadať kód, ktorý vám je doručený na mobil a v internetovom bankovníctve si môžete spravidla upraviť limity aj na nákupy cez internet. Takže aj keby sa niekto nejakým záhadným spôsobom zmocnil vašich údajov, veľa by nezmohol.

Niektoré karty majú túto službu dokonca pôvodne deaktivovanú a vy to zistíte až pri pokuse o prvú platbu. Takže ak ste doteraz cez internet nenakupovali, no chystáte sa na to alebo máte prosto novú platobnú kartu, určite si overte či máte aktívnu možnosť nakupovania cez internet a aký máte nastavený denný limit. Aby ste náhodou nezmeškali ten úžasný smartfón, po ktorom už dávno túžite a je práve v časovo obmedzenej akcii…

Mimochodom, už ste si pozreli ponuku v našom vlastnom eshope? Momentálne prebieha súťaž, v ktorej môžete vyhrať 1 z 10 smartfónov!

6.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+