MojAndroid

Blíži sa dovolenková sezóna a mnohí z nás sa vydajú aj za hranice Slovenska. Ako riešiť platby za tovar či služby? Pozreli sme sa na pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sa dovolenka nepremenila na nočnú moru, a čo robiť v prípade straty či krádeže platobnej karty. Takto by ste si mali odsledovať platby v zahraničí.

Mohlo by vás zaujímať:

Ani pri dovolenke typu all inclusive, kedy máte zabezpečené všetko jedlo v cene, sa nevyhnete nákupu darčekov alebo návšteve miestnej reštaurácie či baru. Ak ste v krajine, kde sa neplatí eurom, môžete si vymeniť našu hotovosť za domácu menu, vybrať ju z bankomatu alebo platiť bezhotovostne.

Cudziu menu kupujte iba na overených miestach

Odporúčame meniť peniaze na hotelovej recepcii alebo v miestnej banke. Nenechajte sa nalákať na výhodnejší kurz od miestneho občana na ulici. Môže mať čestné úmysly, no častokrát ide len o pascu na turistov. Aj v niektorých exotických krajinách sa dá platiť bežne eurom. Informácie vám poskytne cestovná kancelária, prípadne ich určite nájdete na cestovateľskom webe.

Uprednostňujte výber mobilom. Platby v zahraničí
Uprednostňujte výber mobilom | Zdroj: SLSP

Ak sa dá, vyberajte hotovosť mobilom

Najbezpečnejšie je pri výbere z bankomatu využívať službu výber mobilom. Znížite tým riziko zneužitia, tzv. skimming (skopírovanie karty pomocou špeciálneho prístroja v bankomate) a nehrozí, že karta zostane v bankomate pri opakovane chybne zadanom PIN-e. Bohužiaľ, nie každá banka a nie každá krajina túto službu ponúka. Pred cestou si vo svojej banke overte aj výšku poplatkov za výber z bankomatu, prípadne aká zahraničná banka je pre výber cenovo najvýhodnejšia. Ideálne je, ak vyberáte hotovosť z bankomatov, ktoré prevádzkuje vaša banka alebo skupina, do ktorej patrí.

Pri výbere z bankomatu sa vám môže zobraziť služba Dynamic Currency Conversion (DCC). Tej sa vyhnite, rovnako ako pri platení v obchodoch. Často je konečný kurz nevýhodný. Z ponúknutých možností prepočtu si radšej vyberte menu krajiny, v ktorej sa nachádzate. Pred samotným výberom si skontrolujte, či prevádzkovateľ bankomatu neúčtuje poplatok navyše, pričom o jeho výške musí informovať vopred.

Platba kartou
Platba kartou | Zdroj: Mastercard

Platby v zahraničí: Čo keď vám nejaká hotovosť na konci dovolenky zvýši?

Pri ceste späť na Slovensko si vopred overte, či môžete miestnu menu vyviezť za hranice. Najmä exotickejšie krajiny vývoz meny zakazujú a pri letiskovej kontrole by ste mohli mať problém. To zrejme kvôli pár drobným, odloženým v peňaženke na pamiatku, nechcete.

Pokiaľ uprednostňujete platbu kartou alebo mobilom, či iným príslušenstvom vhodným na bezkontaktné platby, nie je veľký rozdiel pri použití debetnej alebo kreditnej karty. No ak budete chcieť dostať späť peniaze za nedodanú službu alebo tovar, ich vymáhanie je pri platbe kreditkou jednoduchšie a rýchlejšie.

Dokonca aj niektorí obchodníci uprednostňujú platby kreditkou, napríklad ubytovacie zariadenia. V rámci Európskej únie by ste nemali mať problém ani s VISA ani s Mastercard. Nezabudnite si pridať platobnú kartu do virtuálnej peňaženky v mobile. Oceníte to v prípade, ak kartu zabudnete na hotelovej izbe alebo ju stratíte.

Koľko platobných kariet vziať so sebou?

Je dobré, ak máme aspoň dve fyzické karty, tú druhú ako rezervnú. Čo ak vám ju “zhltne” bankomat alebo ju stratíte? Pred cestou si takisto skontrolujte nastavenie limitov na karte. Nielen pre výber z bankomatov, ale aj pre platby u obchodníkov. Nastavením limitov tiež chránite svoje peniaze, pokiaľ by vám kartu ukradli. Meniť limity môžete podľa potreby a zvyčajne bezplatne.

Nastavenie limitov v bankovej apke. Platby v zahraničí
Nastavenie limitov v bankovej apke | Zdroj: Lenka Ivančíková

Čo ak platobnú kartu stratíte alebo vám ju ukradnú?

Okamžite si kartu zablokujte, či už v mobilnej aplikácii alebo telefonátom do banky. Rovno môžete požiadať o vydanie novej karty a ak sa dá aktivovať cez apku, náhradu budete mať k dispozícii rýchlejšie. Niekedy stačí využívať virtuálnu kartu, nemusíte ju mať fyzicky v ruke.

Platby v zahraničí: Malé bezpečnostné odporúčanie na záver

Nikdy, ale naozaj nikdy sa neprihlasujte do internet bankingu alebo aplikácií na správu financií cez verejnú Wi-Fi sieť. Či už hotelovú, v nákupnom centre alebo v reštaurácii. Radšej využite mobilné dátové pripojenie. Ak sú dáta drahé (ale nielen vtedy), je dobré pri rizikových aktivitách na internete zapnúť službu VPN, ktorá skryje vašu identitu a stopu pred prípadným útočníkom.

No i pri výbere VPN buďte obozretní. O rizikách bezplatných virtuálnych privátnych sietí, sme písali v tomto článku. Prajeme šťastnú dovolenku a nech sa vám problémy vyhýbajú.

Náš tip
Samsung potvrdil existenciu hodiniek Galaxy Watch FE. Rozdáva ich ako darček

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+