Google prišiel tento rok so smartfónmi série Pixel 9, ktorý vyšiel vo veľmi podobnom čase ako konkurenčná séria iPhone 16. Tento krok sa však zdá byť úspešný, keďže čísla predaja hovoria o prijatí novinky zákazníkmi. Podľa najnovšieho prehľadu od spoločnosti Nikkei zisťujeme, aké sú reálne náklady na výrobu najnovších vlajkových lodí Pixel 9 Pro a iPhone 16 Pro. Dôležité je poznamenať, že oba sa na trhu predávajú za približne 1 100 – 1 200 €, v závislosti od úložného priestoru. O správe informuje AndroidAuthority.
Súčiastky pre Pixel 9 Pro stoja približne okolo 400 dolárov(370 eur). BOM(Bill of materials) predstavuje náklady na všetky komponenty potrebné pre výrobu zariadenia a slúži ako základný ukazovateľ výdavkov na výrobu. Zaujímavým faktom je, že najdrahšou súčiastkou Pixelu 9 Pro je čip Tensor G4, vyrobený priamo Googlom, ktorý stojí 80 dolárov(74 eur). Na druhom mieste je Samsung M14 displej s cenou 75 dolárov(69 eur), pričom fotoaparát, ktorý patrí medzi silné stránky modelu Pixel, stojí 61 dolárov(56 eur).
Je naozaj výroba Pixel 9 Pro lacnejšia, ako u predchodcu?
Zatiaľ čo náklady na BOM pre Pixel 9 Pro sú údajne o 11 % nižšie ako pri modeli Pixel 8 Pro, je potrebné zdôrazniť, že ide o úplne nový model. Pravý nástupca Pixel 8 Pro je totiž Pixel 9 Pro XL, takže porovnanie by malo byť smerované týmto smerom. Aj tak už ale tento fakt stihol rozbúriť konverzácie na sociálnych sieťach o tom, ako Google svojich zákazníkov vyciciava.
V prípade iPhone 16 Pro od Apple sa odhaduje BOM na približne 568 dolárov(528 eur), čo predstavuje mierny nárast oproti iPhone 15 Pro. Displej M14 je opäť jedným z najdrahších komponentov s cenou 110 dolárov(102 eur), pričom fotoaparát stojí okolo 91 dolárov(84 eur). Najväčšiu položku tvorí čip A18 Pro, ktorý Apple vyjde až na 135 dolárov(125 eur), a to to je významný rozdiel oproti Tensor čipu od Google. Cenový rozdiel v použitých čipsetoch je teda obrovský.
Mohlo by vás zaujímať:
- Kúpiť Samsung Galaxy S24+ alebo Galaxy S24 FE? Tu je ich porovnanie
- Ako Spotify vyberá skladby, ktoré nám následne odporučí
- Android 15 už prichádza aj na tento smartfón. Kedy sa dočkajú ďalšie modely?
Dôležité je však mať na pamäti, že BOM zahŕňa len náklady na jednotlivé súčiastky. Finálna cena smartfónov zahŕňa aj výdavky na vývoj, marketing, logistiku a distribúciu. Je dobre známe, že Apple do svojho marketingu neinvestuje až toľko peňazí, čo ostatné spoločnosti ako Google, Xiaomi, či Samsung. Je teda pravda, že práve na tejto položke dokáže dosť ušetriť, čo sa potom premietne aj do ceny zariadení.
Diskutovať o tomto článku môžete aj na našej stránke AndroidForum. Ak hľadáte odpoveď na problém so svojím mobilným zariadením, aplikáciou alebo príslušenstvom, opýtajte sa v našom novom AndroidFóre.