MojAndroid

Viete prečo sa vývojári aplikácií viac prikláňajú k platforme iOS od Applu ako k Androidu od Googlu? Dôvod je jednoduchší ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Je ním pirátstvo, ktoré je na platforme Android stále veľmi rozšírené. Vďaka otvorenosti systému je jednoduché stiahnuť si z internetu inštalačný súbor platenej aplikácie a nainštalovať ju do svojho zariadenia. Vývojári takto prichádzajú o nemalé finančné prostriedky, vďaka ktorým môžu fungovať a pokračovať vo vylepšovaní alebo vývoji nových aplikácií či hier. Svoje o tom vedia aj vývojári jednej z najkrajších a najlepšie spracovaných hier Monument Valley, ktorá sa v obchode Play predáva za 3,6 eura.

Vývojárske štúdio Ustwo na sociálnej sieti Twitter informovalo, že len za 5% inštalácií používatelia Androidu aj zaplatili. Zvyšných 95% bolo podľa spoločnosti nainštalovaných načierno, z čoho vyplývajú pomerne veľké ušlé zisky. Na iOS je situácia údajne lepšia a podľa Ustwo na tejto platforme zaznamenali 40% legitímnych inštalácií. Samozrejme, tieto čísla sa nie všetkým pozdávali, producent hry Monument Valley ich však bližšie vysvetlil v rozhovore s Re/code.

Podľa Dana Graya bola táto štatistika nepresná v niekoľkých bodoch. V prvom rade, 95% údajných inštalácií načierno zahŕňa aj inštalácie zakúpených hier na viacero zariadení používateľa. Spoločnosť však nemá štatistiky, ktoré by ukazovali, koľko takýchto inštalácií spadá práve do 95% inštalácií načierno. Veľká priepasť v inštaláciách pirátskych verzií na Androide a iOS samozrejme nemusí byť všade rovnaká, a závisí od regiónu, kde sa hra predáva. V chudobnejších oblastiach ľudia len ťažko zaplatia za hru takmer 4 eurá a väčšinou si kúpia lacnejší Android smartfón ako drahý iPhone.

Z pirátstva si však vývojári hry Monument Valley veľkú hlavu nerobia. Podľa ich slov, by si ju používateľ, ktorý hru stiahne načierno, aj tak nenainštaloval. Takto môže hru aspoň vyskúšať a odporučiť ju svojim známym, ktorí si ju už možno kúpia. “Ide v podstate o marketing zadarmo. Keď hovorím, že sa nesťažujeme na pomer zakúpených a nainštalovaných kópií, tak takýto pomer sme očakávali predtým ako sme hru začali tvoriť, a nie je prekvapujúci ani teraz, keď sme hru vydali,” hovorí Gray.

Zaujímavými sú v tomto smere aj štatistiky hacknutých aplikácií na platformách Android a iOS. Podľa správy z konca roka 2013 hral pomer v neprospech Androidu.

Samozrejme, týmto článkom nechceme povedať, že s pirátstvom aplikácií a hier sa na Androidoch máme uspokojiť. Áno, vývojári s ním počítajú, ale problém môže nastať u menších štúdiách, s nie tak populárnym titulom akým je Monument Valley. Navyše, ušlé zisky by sa mohli použiť na ďalší vývoj a vylepšenia už existujúcich titulov, čo by bolo výhodné nielen pre ich používateľov, ale aj pre samotného vývojára.

Verzia: 2.5.18
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €
Verzia: 2.5.18
Pôvodná cena: 5,49 €
Aktuálna cena: 2,99 €

Zdroj: androidauthority

7.1.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+