MojAndroid

Téme Android Auto sa na webe MôjAndroid.sk venujeme pomerne intenzívne. Ide o veľmi príjemné spojenie výhod automobilu s veľkým infotainmentom a smartfónu s operačným systémom Android. Funkcia oficiálne na Slovensku nie je, no aplikácia je automaticky predinštalovaná v každom smartfóne s Androidom 10. V tomto prípade nie je potrebné nič sťahovať.

peugeot 3008 Hybrid4

  • TIP: Kompletný test automobilu Peugeot 3008 Hybrid4 si môžete prečítať na našom sesterskom webe MôjElektromobil.sk. V tomto článku sa zameriam výhradne na funkciu Android Auto a aplikácie, ktoré Peugeot ponúka.

Ak používate zariadenie so starším Androidom, nemusíte zúfať. Aplikáciu je možné jednoducho nainštalovať pomocou inštalačného APK súboru. Podrobný návod a recenziu nájdete v článku Android Auto: Infotainment systém budúcnosti | RECENZIA + NÁVOD, prípadne vo videu nižšie. V ňom vysvetľujeme, ako aplikáciu stiahnuť, nainštalovať a používať.

Výborný displej je základom

Nové hybridné SUV od Peugeotu ponúka veľmi pekný displej infotainmentu, ktorý je umiestnený priam ideálne. Osobne sa mi to presne takto páči. Niektoré vozidlá majú displej umiestnený príliš nízko, čo nie je v rámci bezpečnosti najšťastnejším riešením. Displej je dostatočne jasný a skvele viditeľný aj na priamom slnku. Pozorovacím uhlom taktiež nemám čo vyčítať. Čo sa veľkosti týka, je priam ideálny. Nie je zbytočne veľký, ale ani malý. Ideálne sa hodí k interiéru vozidla.

Android Auto Peugeot 3008 Hybrid4

Reakcie na dotyk sú už tradične výborné, systém je svižný a vydarená je aj navigácia s českým jazykom. Príjemne som bol prekvapený aj z úložného priestoru a hlavne z bezdrôtovej nabíjačky na smartfón. USB konektor sa nachádza priamo za ňou a pre zasunutie kábla sa musíte trochu “posnažiť”.

Prvé pripojenie

Neváhal som a automobil som prepojil so smartfónom pomocou originálneho kábla. Na to si treba dávať pozor, môže sa stať, že nie všetky káble budú fungovať. Keďže som Android Auto testoval so smartfónom s Androidom 10, po pripojení stačilo zariadenie odblokovať a povoliť prístup ku kontaktom, správam, polohe a podobne.

Peugeot 3008 Hybrid 4 Android Auto

Domovská obrazovka aplikácie Android Auto naskočila okamžite. Do aplikácie sa vždy dostanete stlačením hardvérového tlačidla Menu a následným zvolením Android Auto.

Najpoužívanejšou funkciou je vo väčšine prípadov navigácia. K dispozícii sú Google Mapy, no napríklad aj obľúbený Waze. Google bohužiaľ stále nepodporuje navigácie tretích strán (áno, Waze patrí tiež Googlu). Ak ste napríklad rozmýšľali nad použitím slovenskej navigácie Sygic, ktorú máte zaplatenú, musíte si zájsť chuť. Zástupcovia spoločnosti Sygic s Googlom rokujú, no zatiaľ sa rokovanie neposunulo nikam.

Čo sa hudobných aplikácií týka, štandardom je YouTube Music, opäť od Googlu. Nechýba však podpora Spotify a k dispozícii sú aj ďalšie zaujímavé hudobné služby, pričom platí, že ak máte aplikáciu nainštalovanú v smartfóne, zobrazí sa aj v Android Auto. Samozrejme, ak je kompatibilná.

Pár postrehov z používania

Vždy, keď som niekam išiel, svoj smartfón som si k automobilu pripojil a využíval som navigáciu. Síce som poznal cestu, ale prečo to nevyužiť. Navyše, Android Auto mi dáva možnosti využiť Google Asistenta, počúvať hudbu alebo telefonovať. To je mimochodom s Peugeotom 3008 Hybrid4 veľmi pohodlné. Mikrofóny sú kvalitné a zvuk bol vždy dostatočne zreteľný. Vďačí za to aj kvalitným reproduktorom, ktorým výkon rozhodne nechýba. Ich hudobný prednes patrí určite medzi to lepšie, výšky sú vyvážené, basy dostatočne výrazné a žiadna zložka zvuku sa zbytočne nestráca.

Peugeot 3008 Hybrid 4 Android Auto

Hudbu je možné prehrávať aj z klasického USB kľúča, prípadne prostredníctvom Bluetooth pripojenia. Stačí zariadenie pripojiť k autu a na infotainmente zvoliť za zdroj zvuku Bluetooth. Jednoduché, rýchle a funkčné.

Možno banalita, ale pre mňa skvelou funkciou bolo automatické prepínanie denného a nočného režimu v závislosti od okolitých podmienok. Napríklad je deň, svieti slnko, vojdem do tunela, displej sa automaticky prepne do tmavého režimu a zníži sa jas. Keď z tunela vyjdem, všetko sa prepne späť.

Spoľahlivosť na prvom mieste

Presne toto je asi prvé, čo sa mi po testovaní Android Auto s Peugeotom 3008 Hybrid4 vybaví. Telefón som mal k automobilu pripojený prakticky neustále. Uskutočnil som niekoľko hovorov, porozprával som sa s Google Asistentom, počúval hudbu a samozrejme naplno využíval navigáciu. Všetko fungovalo bez problémov, žiadne sekanie sa nekonalo. Potešujúce je tiež, že smartfón sa počas testovania ani raz neodpojil.

Peugeot 3008 Hybrid 4 Android Auto

Užitočné aplikácie priamo od Peugeotu

Tou prvou je MYPEUGEOT APP, do ktorej sa stačí registrovať a pridať si svoje vozidlo pomocou VIN čísla. Budete tu mať informácie o servisných prehliadkach, získate informácie o dátume poslednej jazdy, budete vedieť, kde ste zaparkovali a oveľa viac. Veľmi šikovnou funkciou je možnosť rezervácie termínu v servise priamo pomocou tejto aplikácie. Samozrejmosťou je aj mapa, v ktorej sú polohy servisov pekne zaznačené. V histórii jázd uvidíte napríklad priemernú spotrebu či počet kilometrov, ktoré ste prešli.

My Peugeot App

Aplikácia s názvom Scan MyPeugeot App je vlastne online príručkou, ktorú máte vždy pri sebe. Šikovnou funkciou sú vysvetlivky k všetkým kontrolkám, ktoré sa môžu na vozidle zobraziť. Nemusíte tak informácie googliť, stačí mať nainštalovanú appku a ihneď viete, čo ktorá kontrolka znamená.

MYPEUGEOT APP
MYPEUGEOT APP
Developer: Peugeot Automobiles
Price: Free
  • MYPEUGEOT APP Screenshot
  • MYPEUGEOT APP Screenshot
  • MYPEUGEOT APP Screenshot
  • MYPEUGEOT APP Screenshot

Táto aplikácia toho ale ponúka oveľa viac. Aby ste ju mohli plnohodnotne využívať, je potrebné zvoliť si svoj automobil. Keď to už máte, môžete si prezerať funkcie, ktoré ponúka. V rámci používateľského prostredia je tu automobil pekne graficky zobrazený spolu s jednotlivými prvkami. Ak chcete vedieť informácie o infotainmente, jednoducho naň kliknete. Toto platí pre všetky prvky, takže máte okamžitý prístup k informáciám o všetkých funkciách.

scan my peugeot

Aplikácie ScanMyPeugeot App a aj MYPEUGEOT APP sú kompletne lokalizované do slovenčiny, takže s rozpoznávaním pojmov nebudú mať problém ani tí, ktorí neovládajú angličtinu či nemčinu.

Scan MyPeugeot App
Scan MyPeugeot App
Developer: Peugeot Automobiles
Price: Free
  • Scan MyPeugeot App Screenshot
  • Scan MyPeugeot App Screenshot
  • Scan MyPeugeot App Screenshot
  • Scan MyPeugeot App Screenshot

Záverečné hodnotenie

Testovanie funkcie Android Auto s Peugeotom 3008 Hybrid4 som si naozaj užil. Vozidlo ponúka dostatočne veľký a jasný infotainment, ktorý je umiestnený priam ideálne. Spoľahnúť som sa mohol na automatickú zmenu svetlého a tmavého režimu pri vjazde do tunela a hlavne na bezproblémovú spoluprácu auta a smartfónu. Po pripojení prostredníctvom kábla fungovalo všetko absolútne bez problémov a ja som si mohol užiť všetky funkcie Android Auto naplno a pohodlne.

Peugeot 3008 Hybrid 4 Android Auto

Taktiež ma teší prítomnosť priehradky na smartfón, ktorá ho dokáže aj bezdrôtovo nabíjať. Nie každé vozidlo ňou disponuje. Stretol som sa už aj s drahšími modelmi, v ktorých som si svoj telefón bezdrôtovo nabiť nevedel.

peugeot 3008 Hybrid4

Na záver už len dodám, že ak plánujete kúpiť nové auto, napríklad aj tento Peugeot 3008 Hybrid4, ktorý odporúčam, určite pohľadajte modely, ktoré ponúkajú Android Auto. Oplatí sa to, Android Auto vám ponúkne komfort, o akom ste v staršom aute ani nesnívali.

7.6.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+