MojAndroid

Slovensko má jedny z najvyšších cien za telefonovanie a dáta v Európe. Mnohým zákazníkom sa to nepáči a preto občianska iniciatíva s názvom „Chcem si vyberať“ spúšťa petíciu proti vysokým cenám mobilných operátorov.

Dôvodom vysokých cien je aj neexistencia plnohodnotných virtuálnych operátorov. Značky, ako Juro, FunFón a Radosť síce vystupujú ako virtuálni operátori, no stoja za nimi priamo prevádzkovatelia mobilných sietí. Inými slovami, nejde o samostatných operátorov, ktorí by mohli za veľkoobchodných podmienok využívať existujúce siete a ponúkať služby koncovým zákazníkom pod vlastnou značkou, prípadne pod značkami partnerov.

V zahraničí zvyknú služby virtuálnych operátorov sprostredkúvať napríklad aj retailové reťazce, dodávatelia energií či dokonca futbalové kluby.

Dobrá konkurencia je cestou k zníženiu cien

Spomínaná občianska iniciatíva Chcem si vyberať preto spúšťa na webovej stránke www.chcemsivyberat.sk petíciu. Cieľom je dosiahnuť na slovenskom trhu rovnaký stav, aký je v drvivej väčšine iných krajín EÚ, kde fungujú desiatky virtuálnych operátorov, a vďaka tomu vzniká aj väčší tlak na koncové ceny služieb. Dobrá konkurencia je cestou k zníženiu cien.

„Výraznejšie otvorenie trhu bezpochyby vytvára tlak na ceny a prispieva k zavádzaniu inovácií, ako sme boli svedkami pred vyše desiatimi rokmi pri liberalizácii trhu s energiami, ktorá zákazníkom umožnila vyberať si spomedzi viacerých distribútorov elektriny a plynu. Žiaľ, v oblasti mobilných služieb sme sa na Slovensku zatiaľ obdobného stavu nedočkali, hoci napríklad vo Veľkej Británii vznikol prvý virtuálny operátor už v roku 1999,“ vysvetľuje Michal Rybárik, jeden z iniciátorov občianskej iniciatívy Chcem si vyberať.

„Hlavný nástroj, ktorý má úrad vo svojich rukách, je spájať prideľovanie frekvencií pre verejné mobilné siete vždy s podmienkou sprístupnenia siete na veľkoobchodnom princípe, za podmienok umožňujúcich replikovať maloobchodnú ponuku,“ dodáva M. Rybárik.

Za zmienku na záver stojí aj fakt, že v porovnaní s Izraelom má Slovensko 70-násobne vyššiu cenu za 1 GB dát.

Podporiť petíciu za nižšie ceny, za väčšiu konkurenciu a za lepšie služby pre zákazníkov môžete na stránke www.chcemsivyberat.sk.

8.9.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

7 odpovedí na “Slovensko má 70x vyššie ceny za dáta ako Izrael. Pomôcť znížiť ceny sa snaží táto petícia”

  1. A cr ma trikrat drahsie data ako my, nemali by sme zdraziet? Co ma sr spolocne s izraelom?

  2. co peticia, to musi chciet operator sam. ale na com by zarabal, ked vidi ze ze pytat si za volne minuty ci sms je uz davno blbost…

  3. Ja si zaplatím 20 € a mám pokoj ešte sa mi nestalo že by som predatoval 300 Giga dát

  4. Genialna peticia 😜😜 porovnajte data cez optiku alebo dsl v rakusku a hned sklapnu … co chcu neobmedzene data za 2e ?? Tu ludom fakt j.be :(

  5. V USA u AT&T stoji 1 GB 10 USD .

    Ja mam 11 GB za 8 euro.

    Rovno nech urobia aj 2. peticiu za Iphony zadarmo :D

    Tragicky su obcania tohto statu. Za euro aj do kolena vratat a aj tak budu somrat ze su nespokojny lebo ten net zadarmo nejde vzdy a vsade :(

  6. ako vidím, našlo by sa viacero zákazníkov tuná v diskusii, ktorým by operátor mal dvihnúť ceny aspoň 5-násobne.

  7. Online peticia je krasny sposob jak nedosiahnut vobec nic 😀 pokym sa toho nechytia media, tak sa nikam neposunieme.

    Ale inak nevidim problem v tych cenach ak by to malo spomalit rozvoj 5g a dalsich modernych technologii. Navyse sme pomerne clenita a mala krajina, tak na tie vysielace sa sklada menej ludi.

+