MojAndroid

Izrael, sledovanie, tajný softvér. Všetko kľúčové slová, ktoré by nás nemuseli detailne zaujímať. Ak je však výsledkom špehovací softvér, pred ktorým nie je v bezpečí žiadny smartfón, potom je dobré si povedať o tejto hrozbe viac.

Pegasus je nesmierne účinný

Za celým projektom, ktorý znie ako z filmu minulých dôb je, izraelská agentúra NSO Group, ktorá vyvinula softvér s názvom Pegasus. Jeho úlohou nie je iba sledovať aktivitu na vybranom telefóne, ale dokáže zapnúť na diaľku kameru, mikrofón, odoslať na cielené zariadenie súbory alebo tie už existujúce vie stiahnuť. Má prístup k správam, hovorom alebo aj e-mailom. A to bez ohľadu na použitú platformu. Úspešný je tak na Androide ako aj na iOS.

NSO Group vždy tvrdí, že ich nástroj je vyvíjaný pod kontrolou tamojšej vlády, ňou schvaľovaný a predávaný iba iným, vládnym autoritám. Dokonca sa berie do úvahy aj hľadisko ľudských práv, aby sa nestal Pegasus nástrojom na zneužívanie. Až po tieto riadky znie príbeh ako pekná rozprávka. Únik dát zo sledovania 50 000 telefónnych čísiel však ukazuje opačný pohľad. A pritom nejde o teroristov alebo iné nebezpečné skupiny, pre ktoré má Pegasus vládam byť k dispozícii. Z tohto úniku tiež vyplynulo, že izraelský nástroj je nasadený na novinárov, právnikov alebo verejných aktivistov a sleduje ich aktivity. Na celý prípad vznikla skupina s názvom Pegasus group, ktorá sa snaží pozadie najnovšieho zneužitia nástroja s identickým názvom odhaliť.

Foto: bbc.com

Pochybnosti o tom, kto a na aký účel používa tejto účinný softvér, priniesli svetové denníky. Medzi nimi napríklad Washington Post, the Guardian alebo Le Monde. Uniknuté údaje sa majú dotýkať zatiaľ identifikovaných tisíc ľudí z 50 krajín sveta. Na zozname však nie sú iba verejní aktivisti, ale aj hlavy štátov, politici a tiež šéfovia veľkých firiem.

NSO Group zatiaľ razí teóriu, že ich softvér sa legálne nedá kúpiť organizáciou alebo jednotlivcom, ktorý by ho zneužil. Tým je naznačené, že Pegasus musel uniknúť alebo bol použitý vládnymi inštitúciami, ktoré majú nákup licencie priamo od izraelských tvorcov. Okruh štátov, ktoré vysielajú takéto požiadavky na sledovanie sa zúžil na desať, medzi nimi je Azerbajdžan, Bahrajn, Maďarsko, India, Kazachstan, Mexiko, Maroko, Rwanda, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Washington Post urobil analýzu na 37 telefónoch a zistil že softvér je nesmierne účinný, pokiaľ ide o sledovanie cieleného zariadenia a preto aj nebezpečný, ak sa nasadí na osoby, ktoré proste nemajú status subjektov, ktoré ohrozujú bezpečnosť krajiny. Uvedených desať krajín svorne popiera, že by Pegasus použili na sledovanie bežných ľudí, ktorí sa im nepáčia alebo sú ich oponentmi. Nateraz riešenie tejto situácie nie je na stole, tvorcovia ani užívateľské štáty nedávajú jasné odpovede. No prvotné analýzy ukazujú, že k zásahom do ochrany súkromia aj bežných ľudí dochádza. A nateraz nie je možné sa voči tomu brániť.

Náš tip
Pozor na tieto aplikácie, kradnú heslá z Facebooku
26.7.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Jedna odpoveď na “Pegasus projekt má jasno: Identický spyware sleduje desaťtisíce ľudí”

Pridaj komentár

+