MojAndroid

Členovia Európskeho parlamentu boli vyzvaní, aby si skontrolovali svoje telefóny, pričom boli zistené tri prípady infikovaných zariadení. Jednalo sa o dvoch členov a jedného zamestnanci EP z podvýboru pre bezpečnosť a obranu. V ich mobilných telefónoch sa našli stopy po útoku špionážnym softvérom Pegasus, ako nás informuje Teraz.

Nie je to prvý krát čo sa objavil špionážný systém v parlamente

Takýto incident nie je prvým prípadom zistenia špionážneho softvéru v telefónoch poslancov, podobné prípady sa už riešili aj v minulosti. V roku 2022 boli infikované telefóny členov hnutia nezávislého Katalánska softvérmi Pegasus a Candiru. V tom istom roku sa stal obeťou špionážneho nástroja Predátor grécky poslanec. So sledovacími softvérmi majú skúsenosti viacerí poslanci a pracovníci parlamentu.

Pegasus, vyvinutý izraelskou spoločnosťou NSO Group, umožňuje rozsiahle špionážne operácie vrátane odpočúvania hovorov, sledovania polohy a používania mikrofónu a fotoaparátu mobilného telefónu a iného zariadanie vybaveného operačných systémov iOS a Android. Tento incident zdôrazňuje závažnosť kybernetických hrozieb, najmä pre zákonodarcov zaoberajúcich sa citlivými otázkami bezpečnosti a obrany.

Parlament venuje kybernetickým útokom a zasahovaniu zo zahraničia veľkú pozornosť. Preventívne opatrenia boli zavedené v apríli minulého roku, kedy bol v EP spustený systém na sledovanie špionážneho softvéru v telefónoch poslancov. Napriek týmto krokom ostáva dôležitým záujmom Európskeho parlamentu ochrana jeho členov pred kybernetickými útokmi, najmä pred nadchádzajúcimi júnovými voľbami.

Náš tip
Creative Pebble X: Nová séria s RGB podsvietením
26.2.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+