MojAndroid

Prvý sneh už máme za sebou, obchodné domy sa plnia, vianočné reklamy nám už znejú v hlave po celý deň… Je jasné, že prichádza obdobie Vianoc. Okrem iného je to obdobie, kedy často končí viazanosť u mobilných operátorov a my rozmýšľame, čo ďalej. Pre väčšinu z nás je riešenie jednoduché – počkať na ponuku od nášho súčasného operátora, ktorú väčšinou aj tak príjmeme a znovu sa zaviažeme na dva roky. Existujú však aj iné možnosti? A oplatí sa dnes vôbec zaväzovať sa na tak dlhú dobu?

Najväčšie nevýhody viazanosti

Vyššie spomenutý scenár má jednu veľkú výhodu – je to pohodlné, nemusíte nad ničím rozmýšľať, jednoducho naďalej používate to, na čo ste zvyknutí. Teda iba vo vzácnom prípade, keď vám operátor ponúkne aspoň takú dobrú ponuku, ako ste mali doposiaľ.

Na druhej strane, zaväzovať sa na dva roky so sebou nesie obrovské množstvo negatív. Trh mobilných operátorov je dnes odlišný v porovnaní s obdobím pred desiatimi či iba piatimi rokmi. Novinky sú predstavované každý deň a telefón využívame ešte intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým.

S tým súvisí aj fakt, že dnes už takmer nikto nevie predpovedať, čo bude o dva roky a ako sa zmenia jeho používateľské zvyky a preferencie. Keď sa ale zaviažete na dva roky, veľa s tým už spraviť nemôžete. Operátor bude ochotní zmeniť vám paušál iba v tom prípade, ak si budete chcieť zaplatiť niečo navyše. Samotná cena pôvodného paušálu je tak nakoniec prakticky minimálna suma, ktorú budete platiť mesačne počas dvoch rokov.

Ďalším dôležitým faktorom je nedostatočná flexibilita pri výbere nového paušálu. Preddefinované balíčky od operátorov vám nemusia vôbec sedieť. Vy tak potom platíte za služby, ktoré vôbec nevyužívate či dostanete “vianočný darček”, ktorý vám bude iba prekážať v skrini.

Kedysi boli hlavným argumentom pre výber paušálu skvelé dotácie k telefónom. Nový mobil za jedno euro, či dokonca za jednu korunu, je už iba zabudnutou minulosťou. Dnes už každý vie, že aj u operátorov za telefóny platíte, a to často oveľa viac, ako keby ste si telefón kúpili vo voľnom predaji.

Prečo je lepšia neviazanosť?

Ak sa pozriete na ponuky veľkých operátorov a porovnáte ich s tými spred piatich či desiatich rokov, ľahko zistíte, že situácia sa veľmi nezmenila. A ak aj hej, tak väčšinou k horšiemu. Dvojročná viazanosť je stále pojem, ktorý berieme ako samozrejmosť. Musí to tak ale byť?

Nie, nemusí. Existujú alternatívy, ktoré vám nielen pomôžu vybrať si produkt presne podľa vašich predstáv, ale aj ušetria peniaze. Okrem toho, získate dodatočnú flexibilitu vďaka tomu, že každý mesiac si zaplatíte iba to, čo naozaj budete používať.

Presne takéto riešenie nájdete v ponuke operátora 4ka. Ten má svoje balíčky často najvýhodnejšie na trhu, no ich obrovskou výhodou je práve fakt, že vás nebude obmedzovať viazanosť. Jednoducho si vždy zaplatíte za to, čo budete skutočne využívať.

Vďaka tomu dokážete v priebehu dvoch rokov výrazne ušetriť. Sami si pritom môžete vybrať telefón, ktorý sa vám najviac páči a nemusíte sa orientovať tým, aký telefón vám k vášmu paušálu ponúka operátor. Rozmyslite si preto počas nadchádzajúcich sviatkov, či zvolíte pohodlnejšiu cestu, alebo chcete mať počas ďalších dvoch rokov viac peňazí v peňaženke a lepšiu kontrolu nad tým, za čo vlastne platíte a ktoré služby operátora skutočne využívate.

Článok vnikol v spolupráci s operátorom 4ka.

28.11.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+