MojAndroid

Samostatný projekt, úplne nezávislý od iných riešení iných spoločností. Známy Patreon plánuje po podcaste ponúknuť aj vlastné video.

Bez YouTube

Dnes je väčšina tvorcov, ktorí čerpajú podporu od svojich fanúšikov formou Patreon, závislá na videách. Je to práve táto tvorba, ktorá najviac láka podporovať rôzne skupiny umelcov a Youtuberov, práve cez pravidelné posielanie vybranej sumy. Na tomto jednoduchom základe je vybudovaný Patreon. Páči sa mi určitá tvorba, chcem ju vidieť pravidelne a zároveň podporiť. A tak si cez Patreon nastavím požadovanú mesačnú platbu. Patreon si postupne uvedomil, že vytvoriť vlastné riešenie pre podcast a video a spojiť ich pod svoje meno, nie je zlý nápad. Teraz je tu závislosť najmä na YouTube a tej sa chce zbaviť.

Patreon
Patreon
Developer: Patreon
Price: Free
 • Patreon Screenshot
 • Patreon Screenshot
 • Patreon Screenshot
 • Patreon Screenshot
 • Patreon Screenshot
 • Patreon Screenshot
YouTube
YouTube
Developer: Google LLC
Price: Free
 • YouTube Screenshot
 • YouTube Screenshot
 • YouTube Screenshot
 • YouTube Screenshot
 • YouTube Screenshot

Väčšina tvorcov, ktorí čerpajú od fanúšikov finančné zdroje na Patreon má svoju tvorbu na YouTube. Už pred časom sa podarilo Patreonu spustiť platformu na podcast a teraz by malo nasledovať video. Stratégiou je ponúknuť jeden balík na rozvoj vlastného biznisu. Tým si každý tvorca vyberie platformu, na ktorej chce zaujať a cez Patreon môže osloviť a získať od fanúšikov financie. Momentálne je tu silná orientácia na Vimeo a YouTube, kde mnohí tvorcovia odkazujú a žiadajú o podporu práve cez Patreon. Nová predstava je tak spojenie vlastného podcastu a vlastného priestoru pre videá s podporovateľmi na jednom mieste. To by znamenalo, že vytvorené partnerstvo s Vimeo by sa utlmovalo na úkor vlastnej siete.

Patreon
Aplikácia Patreon | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Celý koncept by sa mal prejaviť predstavením video platformy už v tomto roku. Cieľom je najmä odtrhnúť sa od dominancie iných služieb, ako je YouTube. Ten ovláda trh s video tvorbou a Patreon bude mať veľmi obtiažnu úlohu. Ak sa aj podarí presvedčiť tvorcov, aby využívali riešenie od Patreonu, ostáva ešte pritiahnuť sledovateľov. Tí totiž rozhodujú o úspechu, počte zahliadnutí a v konečnom dôsledku aj o výbere čiastky, ktorú posielajú.

Patreon ako to vyzerá, nechce ísť do projektu osamotene. Na vybudovanie platformy ponúkajúcej video priestor potrebuje partnerov. Šéf Patreonu to naznačil v rozhovore pre The Verge. Okrem toho má aj vlastný podcast, v ktorom svoje vízie predstavuje napríklad spoluzakladateľovi sociálnej siete Reddit (Alexis Ohanian). Presný moment spustenia zatiaľ nie je naznačený, ak by sa to však malo skutočne udiať ešte v roku 2021, už veľa času neostáva.

Náš tip
NAY Android Roka 2021: Hlasujte za najlepšie Androidy a vyhrajte až 22 cien!
17.11.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+