MojAndroid

Patentové súdne spory nie sú vo svete technológií ničím novým. Svoje o tom vedia určite spoločnosti Apple a Samsung, ktoré sa v súdnych sieňach stretávajú pomerne často a to najmä z dôvodu porušovania vlastného duševného vlastníctva. Nie je to tak dávno, čo Apple žaloval niektorých výrobcov, vrátane Motoroly a Samsungu, z dôvodu porušovania jeho patentu pre odomknutie obrazovky, tzv. Slide to unlock. Podobne nezmyselných patentov je v technologickom svete a najmä na poli mobilných zariadení veľmi veľa. Niektoré spoločnosti sa na nich dokonca obohacujú tým, že odkupujú patenty a potom sa snažia súdnou cestou vymáhať finančné odškodné z ich porušovania u iných výrobcov. Títo patentoví trolovia sa stávajú čoraz väčším problémom aj v USA, kde žaloby takýchto spoločnosti presiahli v minulom roku podiel 62%. Oproti predchádzajúcemu obdobiu v roku 2011 to predstavuje nárast o 17%. Počet všetkých súdnych sporov presiahol v roku 2012 4500, čo je o približne o 1000 viac ako v roku 2011. Americký prezident Obama však chce zmenu.

obama-fiscal-cliff-deal

Takýto biznis existuje a v podstate využíva získané patenty na to, aby zarobil na nápade niekoho iného,” povedal Obama. Prezident USA chce tento problém riešiť tým, že sa zameria na firmy, ktoré v skutočnosti nič nevyrábajú a namiesto toho sa priživujú len na nápadoch druhých. Nová legislatíva má zlepšiť previazanosť patentu s jeho vynálezcom a ponúka lepšiu ochranu pre spotrebiteľov a podniky, ktoré používajú technológie pre ich zamýšľané použitie. Hoci snaha amerického prezidenta výrazne neovplyvní patentové spory medzi veľkými spoločnosťami ako sú Apple a Samsung, mali by zmenšiť počet súdnych sporov týkajúcich sa nezmyselných a často banálnych patentov. Nové pravidlá by mali zabrániť najmä žalobám sekundárnych spoločností, ktoré v skutočnosti patenty nevlastnia alebo ich nepoužívajú vo svojich produktoch. V minulosti sme boli svedkami viacerých akvizícií menších firiem veľkými spoločnosťami a to len za účelom získania patentov v boji proti svojej konkurencii. Vďaka novým legislatívnym zmenám by však podobných prípadov malo ubudnúť.

Zdroj: Androidauthority Foto: fitsnews

8.6.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+