MojAndroid

Patentový trol Rotatable Technologies prišiel o jeden zo svojich patentov po tom, čo chcel z malej americkej spoločnosti vysúdiť peniaze za jeho používanie. Ak ste ešte nepočuli o patentových troloch, mali by ste vedieť, že ide o spoločnosti, ktoré sa snažia získať čo najviac patentov a neskôr ich použiť na vymáhanie peňazí v súdnych sporoch. Tzv. Patent Assertion Entities (PAE) sledujú iné spoločnosti a keď zistia, že tieto používajú patenty v ich vlastníctve, snažia mimosúdnou cestou dohodnúť na licenčných poplatkoch. Za obete padnú najmä menšie spoločnosti, ktoré nemajú financie na nákladné súdne spory, a tak sa radšej poddajú mimosúdnemu vyrovnaniu. Nájdu sa však aj také, ktoré vzdorujú, čo je aj prípad Rackspace, malej spoločnosti, ktorá sa zaoberá poskytovaním cloudových služieb.

patent patent2

Rotatable Technologies v súdnom spore s Rackspace prišla o patent 6 326 978, ktorý má čo-to dočinenia so zmenou orientácie obrazovky pri aplikáciách a operačných systémoch. Patentový trol požadoval za jeho porušenie 75-tisíc dolárov, ktoré však spoločnosť odmietla zaplatiť. Namiesto toho podala na súd žiadosť o vyradenie tohto patentu, ktorý je tak bežný, že by v prvom rade ani nemal byť patentovaný. Súdny spor s Rotatable Technologies začal ešte v minulom roku a až neskôr si tento trol uvedomil, že možno stúpil do osieho hniezda. Rackspacu dokonca ponúkol možnosť odpustenia 75-tisícového poplatku, to už bolo ale neskoro. United States Patent and Trademark Office rozhodol v neprospech Rotatable Technologies a patent na otáčanie displeja označil za neplatný a úplne zbytočný. Rackspace na margo svojho víťazstva poznamenal, že bude pokračovať v boji s patentovými trolmi a vyzval aj ostatné spoločnosti, aby sa nebáli a nedali sa v podobných prípadoch zastrašiť.

Zdroj: androidpolice

23.9.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+