MojAndroid

Spoločnosť Samsung je momentálne najväčším výrobcom ohybných displejov na svete a pochopiteľné vlastní aj množstvo patentov na skladacie zariadenia. Najnovší jej patent podľa holandského portálu LetsGoDigital ukazuje smartfón s rolovacím displejom, v ktorom je ukrytý selfie fotoaparát.

Rolovací mechanizmus má viacero výhod

Juhokórejský gigant podal prihlášku na americkom patentovom úrad USPTO ešte v novembri minulého roku. Zahrnutý do databázy databázy Svetového úradu pre duševné vlastníctvo (WIPO) a zároveň zverejnený bol len pred pár dňami 17. júna. V 45-strankovej dokumentácii je popísaný patent pre zariadenie, ktoré by malo niesť názov Galaxy Z Slide alebo Galaxy Z Roll.

Samsung Z Roll | Foto: nl.letsgodigital.org

Samsung momentálne na trhu ponúka skladací smartfón Galaxy Z Fold2 5G a vyklápací model Galaxy Z Flip 5G. V obidvoch prípadoch sa v uzavretom stave displej vo svojej polovici preloží s pomocou ohybného mechanizmu. Nový patent teraz ukazuje odlišný skladací mechanizmus, kedy je ohybný displej na jednej strane zrolovaný okolo rolovacieho modulu a po vysunutí do pravej strany sa táto časť roztiahne do plnej veľkosti.

Samsung Galaxy Z Fold2


Výhoda tohto mechanizmu by mohla byť v menšej hrúbke smartfónu a hlavne v menšej pravdepodobnosti poškodenia. Zariadenie tiež v uzavretom stave viac pripomína klasický smartfón a nepotrebuje ďalší externý displej. A v neposlednom rade nepotrebuje dva selfie fotoaparáty ako v prípade modelu Galaxy Z Fold2.

Selfie fotoaparát integrovaný priamo v rolovacom displeji

Selfie fotoaparát patentovaného zariadenia je ešte zaujímavý tým, že nie je umiestnený v diere displeja, ako je to obvyklé. Podľa patentu by mal Galaxy Z Slide/ Galaxy Z Roll využívať technológiu selfie fotoaparátu priamo v displeji, tak ako ju využíva napríklad smartfón ZTE Axon 20 5G. Zatiaľ čo v uzavretom stave sa fotoaparát nachádza v pravej hornej časti displeja, tak po jeho vysunutí zostane v strede jeho hornej časti.

Samsung Z Roll | Foto: nl.letsgodigital.org

V displeji je aj snímač odtlačkov prstov, čo už však dnes nikoho neprekvapí. Zadná strana patrí fotoaparátu s trojicou snímačov vo vertikálnej polohe a podľa popisu aj snímačom tepu srdca. Ten v minulosti využívali staršie vlajkové lode Samsung, ale juhokórejský gigant od neho v ich novších generáciách upustil.

Náš tip
Bankomaty sú zraniteľnejšie, ako by ste čakali. Napadnúť sa dajú aj pomocou smartfónu
25.6.2021

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+