MojAndroid

Internet vecí už nie je vecou vzdialenej budúcnosti, ale nasledovných mesiacov a rokov. Výrobcovia sa neustále snažia priniesť nové inteligentné zariadenia, ktoré sledujú alebo riadia naše domácnosti či pracoviská. Internet sa dostáva už aj do tých najbežnejších domácich elektrospotrebičov – televízorov, pračiek, chladničiek, a rúr na pečenie. Kúrenie alebo osvetlenie v domácnosti vieme riadiť aj z druhého konca sveta a výnimkou nie sú ani rôzne zabezpečovacie systémy alebo doplnky do domácnosti. Všetky tieto zariadenia však majú jednu spoločnú vec – pripájajú sa do internetu, a to vo väčšine prípadov cez Wi-Fi. Je preto dôležité, aby najmä pri menších zariadeniach napájaných batériou bola spotreba držaná na minime. S tým by mohlo pomôcť nové “pasívne” Wi-Fi, ktoré ukázali americký vedci z University of Washington. To má oproti konvenčným technológiám až 10-tisíckrát menšiu spotrebu energie.

“Chceli sme zistiť, či je možné dosiahnuť prenos dát cez Wi-Fi bez použitia takmer žiadnej energie. Práve to je niečo, čo prináša pasívne Wi-Fi. To dokáže spotrebovať až 10 000-krát menej energie ako tie energeticky najúspornejšie riešenia,” hovorí spoluautor štúdie Shyam Gollakota, asistent profesora počítačovej vedy a techniky z University of Washington.

Pasívne Wi-Fi dokáže prenášať dáta maximálnou rýchlosťou 11 Mbps, čo síce nie je ani zďaleka tak veľa ako ponúkajú bežné riešenia, v tomto prípade však nejde ani tak o rýchlosť ako o šetrenie energie. Pasívne Wi-Fi zariadenia totižto nepotrebujú prístup k elektrickej sieti a vystačia si so zlomkom energie. Celé to funguje tak, že jedno pripojené zariadenie vykonáva všetky energeticky náročné operácie a pasívne prvky potom využívajú energiu rádiových vĺn z tohto zariadenia na to, aby signál doslova odrazili. Samozrejme, najskôr doň pridajú svoje vlastné dáta v podobe Wi-Fi paketov. Tie môžu následne prijímať všetky Wi-Fi kompatibilné zariadenia – teda aj súčasné smartfóny, notebooky, inteligentné hodinky a iné prístroje. Dosah takýchto zariadení je podľa testov vedcov na úrovni 30 metrov.

Ide o sľubnú technológiu, ktorá Internetu vecí otvára dvere dokorán. Technológia bola dokonca menovaná za jeden z 10 technologických prielomov v roku 2016, ktoré vyberá žurnalistický portál MIT Technology Review. Ako funguje, si môžete pozrieť aj na videu.

Náš tip
Li-Fi je možno budúcnosťou bezdrôtového pripojenia so 100-násobne vyššími rýchlosťami ako Wi-Fi

Zdroj: gadgets

26.2.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+