MojAndroid

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) pripravil projektový zámer zavedenia manažmentu inteligentného parkovania na parkovacích miestach vyhradených pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím obyvateľov Slovenska. DEUS v projekte spolupracoval s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a organizáciami zastupujúcimi ťažko zdravotne postihnutých.

Hoci majú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím k dispozícii vyhradené parkovacie miesta, nájsť ich nie je vždy jednoduché. Problémom je nielen ich lokalizácia v cudzom prostredí, ale aj časté zneužívanie týchto miest vodičmi, ktorých autá na nich nemajú čo hľadať. Výsledkom je „obiehanie“ viacerých uličiek a hľadanie miesta, ktoré je skutočne voľné.

Projekt pomôže osobám s ŤZP, ale aj mestám

Tieto problémy však môžu byť onedlho minulosťou. Zdravotne postihnutému občanovi, prípadne jeho sprievodcovi, postačí vytiahnuť z vrecka mobil a nechať sa navigovať na najbližšie voľné miesto určené pre osoby s ŤZP. Umožní to projekt, ktorý pripravilo DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS) a 13. septembra 2018 bola verejne prerokovaná štúdia jeho uskutočniteľnosti.

Cieľom navrhovaného projektu je eliminovať najčastejšie sa vyskytujúce problémy spojené s parkovaním osôb s ŤZP:

  • náročné hľadanie voľných ŤZP parkovacích miest
  • zneužívanie ŤZP parkovacích preukazov
  • neoprávnené parkovanie na ŤZP parkovacích miestach
  • neefektívna kontrola zneužívania parkovania na ŤZP miestach
  • nutnosť opakovaného osobného predkladania ŤZP preukazu a ŤZP parkovacieho preukazu
  • chýbajúca pasportizácia parkovacích miest ŤZP

Vznikne mobilná aplikácia, pomocou ktorej ŤZP občania jednoducho nájdu voľné parkovacie miesto. Aplikácia bude pokrývať celé Slovensko, čo je obrovskou výhodou. Veď kto by si chcel inštalovať aplikáciu pre každé mesto samostatne?

Málokomu by sa chcelo inštalovať si do mobilu množstvo rôznych aplikácií podľa mesta či obce, ktoré potrebuje navštíviť. Preto je oveľa lepšie, ak jedna aplikácia obsluhuje všetky parkovacie miesta pre osoby s ŤZP viacerých obcí a miest,“ povedal Adrián Belánik z DEUS-u.

Systém inteligentného parkovania by nemusel pomôcť len samotným občanom, ale aj mestám. V pilotnej fáze projektu prejavilo záujem približne 50 miest, medzi ktorými nájdeme aj tie väčšie.

Pomôžu senzory a tokeny

Aby mala navigácia k parkovacím miestam pre osoby s ŤZP zmysel, je potrebné zabezpečiť, aby vyhľadávala iba tie, ktoré sú práve voľné. Preto DEUS plánuje na parkoviskách nainštalovať 5 500 senzorov, ktoré budú sledovať, či je parkovanie obsadené, alebo nie. Riešenie bude otvorené aj pre napájanie súkromných parkovísk, ktoré budú mať vlastné senzory. Súčasťou parkovacieho preukazu pre osoby s ŤZP by sa mali stať aj tokeny – aktívne identifikačné prvky v podobe plastikových kariet. Celkovo by ich malo byť 110 000, vďaka čomu sa do značnej miery obmedzí ich falšovanie, ktoré dnes predstavuje závažný problém.

Toto riešenie bude najskôr otestované v troch mestách. Po vyhodnotení a vychytaní prvých múch budú postupne zapojené všetky ostatné mestá a obce. Sústrediť sa bude najmä na miesta, kde najčastejšie dochádza k zneužívaniu vyhradených parkovísk pre osoby s ŤZP. Navyše, vďaka dátam zo senzorov budú úradníci presne poznať vyťaženie jednotlivých parkovacích miest pre osoby s ŤZP a podľa toho ich manažovať.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+