MojAndroid

Technológie sú dnes úplne bežnou súčasťou našich životov. Počítače, smartfóny, tablety, sociálne siete a rozsiahle možnosti s prakticky nekonečným obsahom. S týmto všetkým sa stretávajú členovia našej rodiny, vrátane tých najmenších, ktorí v praxi patria medzi najzraniteľnejších.

To, že deti už od útleho veku vlastnia smartfón a majú prístup na internet má dve strany. Jedna je, že  aj v časoch zníženého stretávania sa sú v kontakte so svojimi rovesníkmi a môžu sa vzdelávať na diaľku, no súčasne sú bez dozoru vystavované aj tienistým stránkam sveta, v ktorom sa neustále niečo deje a nachádza sa tu rôznorodý obsah, nie vždy vhodný pre všetky vekové kategórie. 

Nehovoriac o tom, akým spôsobom dokážu sociálne siete meniť pohľad používateľa na to, čo je reálny svet, a čo je svetom plným pozlátka, dezinformácií a často aj skrytej reklamy. Deti pritom len veľmi ťažko dokážu rozlišovať to, ktoré informácie majú skutočnú hodnotu, a ktoré sa snažia presadiť skrytú agendu či v konečnom dôsledku vychovať z nich ďalšieho zákazníka.

Nie nadarmo sa hovorí, že technológie sú dobrým sluhom ale zlým pánom. Toto vyjadrenie síce pôsobí ako klišé digitálnej doby, dnes platí, bohužiaľ, viac, než kedykoľvek predtým. Nekontrolovaný prístup bez vopred dohodnutých pravidiel môže mať katastrofálne následky. Preto sa v prvom rade treba s deťmi rozprávať o tom, aké sú nástrahy a úskalia online sveta. Aby neverili všetkému, čo vidia v online priestore, aby informácie preverovali a brali ich so zdravou dávkou skepticizmu.

S deťmi, ale aj tínedžermi je dôležité viesť úprimný rozhovor o kvalitnom obsahu a vysvetliť im, prečo obrazovky musia mať určité pravidlá. Nejde však len o samotný obsah, ale aj o skrytú nástrahu vo forme možnej závislosti. S tým často majú problém aj bežní používatelia technológií z radu dospelej populácie. 

Nekonečné sledovanie videí na YouTube, skrolovanie nástenky na sociálnych sieťach a svet neobmedzených správ. Všetky tieto aspekty so sebou prináša dnešná digitálna doba a človek sa dokáže ľahko dostať do pavučiny. Ani si neuvedomí a činnosťou, ktorá neprináša v podstate nič dobré, stráca hodiny svojho času. Hodiny, ktoré mu už nikto nevráti.

Rozhovor s dieťaťom je najlepšou možnosťou, ktorú máte. Ak však situácia zachádza už príliš ďaleko a snaha o diskusiu a vysvetľovanie nikam nevedie, ako rodič si dokážete ešte pomôcť rôznymi filtrami a aplikáciami pre správu vhodnosti obsahu, respektíve pre obmedzenie času používania aplikácií aj zariadenia celkovo.

ESET Parental Control pre Android ako veľký pomocník

Jednou z takýchto aplikácií je ESET Parental Control pre Android, pretože práve smartfóny a tablety dnes predstavujú v podstate najväčšie riziko. Máme ich stále so sebou a používať ich môžeme v každej situácii. Skvelou správou je, že vyskúšať sa dá na 30 dní úplne zadarmo, vďaka čomu sa poriadne dokážete zoznámiť s jej možnosťami a v reálnej prevádzke si overiť, čo všetko ponúka a ako funguje.

Po nainštalovaní z oficiálneho obchodu Google Play si stačí jednoduchým spôsobom vytvoriť používateľské konto a následne aplikáciu nastaviť. Ide o vytvorenie ochranného PIN kódu a nastavenie pravidiel používania. PIN kód je používaný na zmenu nastavení, ale hlavne aplikáciu chráni pred neoprávneným odinštalovaním. 

V pravidlách pre dieťa zvolíte vek používaný pre filtrovanie nevhodného obsahu, či už webových stránok alebo aplikácií. Súčasne bude dochádzať k sledovaniu času stráveného používaním jednotlivých aplikácií i hier, aby ste mali prehľad, či sa to vašim ratolestiam nezačalo vymykať spod kontroly. 

V prípade najmenších príde vhod aj možnosť sledovania polohy zariadenia, aby ste vždy mali istotu, že to  najcennejšie čo máte, je v bezpečí. 

Možnosti pre nastavenia ochrany sú široké. Obsah je možné filtrovať na základe kategórií, môžete pridávať výnimky, blokovať konkrétne aplikácie, a to celkovo alebo len na určitý čas, nastaviť môžete maximálny čas, ktorý je v aplikácii možné stráviť a dostupné je dočasné uvoľnenie opatrení – prázdninový režim. 

Aplikácia má prehľadné rozhranie aj reporty, ľahko sa používa a spomínaná skúšobná doba je viac než dostatočná na to, aby ste sa ju naučili správne používať. A hlavne na to, aby ste si so svojimi deťmi stihli správne nastaviť pravidlá. Niektoré veci sa dajú ľahko podceniť a to, aby si deti osvojili správne návyky chce svoj čas. 

Nespoliehajte sa však len na samotné aplikácie, venujte čas rozhovorom. Učte deti ako správne pracovať s technológiami, ale hlavne ich upozornite na to, čo s nimi robiť rozhodne nemajú. Internet je otvoreným svetom, ktorý nezabúda a stretnete tu rôznych ľudí. Nie každý je tým, za koho sa vydáva…A skutočne nie všetko patrí na web.

Tento článok vznikol v spolupráci s

9.10.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+