MojAndroid

Palm je pre mňa viac ako značka. Pri tomto slove som v roku 2000 začínal vnímať svet PDA. Ten je považovaný za starého otca dnešného moderného smartfónu. Teraz sa objavila správa, že Palm ide vstať z popola. Má sa vrátiť, no môže to byť krutý návrat. Má vôbec šancu uspieť?

Palm vládol, padal a zmizol nakoniec

Pred dvadsiatimi rokmi bol Palm na vrchole. Chceli ste mať osobný vreckový počítač? Tak ste išli a kúpili si Palm. Iste, ak ste na to mali, pretože ceny boli šialené. Keď sa dnes pozerám na dizajn modelu, akým bol napríklad Palm IIIc, nemôže snáď nikoho zaujať. Avšak v tej dobe to bola hviezda. Vlastne bol to prvý Palm, ktorý ponúkal farebný displej. Dnes sa hodí, snáď ako zberateľský kus hardvéru. Celkom nenápadné boli roky medzi miléniom (2000) až nástupom prvých Android telefónov a konkurencie od amerického Apple. Niekedy v roku 2009 už videl svet nové kusy hardvéru a Palm nestíhal. Posledná záchrana? Tou mal byť celkom podarený Palm Pre, ktorému však vykopal hrob nedokonalý a spomalený vlastný systém. A tak to Palm vzdal a odovzdal sa do rúk konkurencie. HP, jeho hlavný rival z predchádzajúceho obdobia ho v roku 2010 kupuje. S cenovkou 1,2 miliardy USD tak končí púť značky, ktorá stála pri zrode a definovaní dnešného smart sveta.

Zdá sa mi ikonické, že dnes, kedy už Palm pozná málokto, plánuje svoj veľký návrat. Považujem za dôležité venovať mu pozornosť a preto vznikol aj tento článok. Aj keď by malo zaznieť, že návratov bolo už veľa. Naposledy Nokia, tá bola tiež ikonická a jej pokusy (vlastne jeden beží práve teraz), neboli zatiaľ úspešné. Prečo by mal byť Palm výnimkou? Dnešné Android zariadenia a ich tvorcovia sú na trhu dlho, ladia a komunikujú so zákazníkmi. Samsung a silná čínska konkurencia. Má vôbec zmysel rozbiehať nový projekt? Bude stačiť silné slovo Palm? Tak málo?

TCL má veľké plány

Palm teraz vlastní čínsky gigant TCL. Ten plánuje veľký návrat, kde hlavnú úlohu hrá práve Palm a PDA. Ikona, s ktorou boli práve osobné vreckové počítače spojené, má priniesť obnovenie vlastnej slávy a nových zákazníkov. No a systém? Bude to Android, aspoň takéto sú špekulácie a zrejme aj jediná možnosť, ktorá Palm čaká. Správu prináša holandský Androidplanet a dodáva aj časový aspekt spustenia projektu. Práve počas budúceho roka, teda v 2018 by sme mali vidieť prvé zariadenia a aj plánovanú realitu. Škoda, že zatiaľ nevieme viac, bolo by zaujímavé sa pozrieť, ako sa chce Palm popasovať so svojou slávnou minulosťou a preniesť ju do súčasnosti.

Projekt návratu Palmu a jeho význam

Mňa takéto plány tešia. Nesmierne som rád, že Palm, ktorý poznal pred dvadsiatimi rokmi každý, sa chce vrátiť. Aj keď bude jeho pozícia slabá a nepriláka hneď milióny zákazníkov, legendárne logo uvidíme na pultoch obchodov. Iste, ak sa postaví nový Samsung Glaxy S8, ako etalón dnešných smartfónov, bude musieť Palm vytiahnuť silné karty. Alebo vsadiť na nižšiu triedu, horšie parametre a zaujať dizajnom. Trochu predsa len pomôže aj značka, americkí zákazníci ju poznajú a niekedy to stačí.

Myslím, že Palm bude na tom lepšie, ako bola Nokia. Je to síce iba môj dojem a nostalgia ku značke, no verím v lepší príbeh. Palm by si to rozhodne zaslúžil a keď už má ponúknuť niečo aj dnešnej generácii, bolo by dobré, ak by to prišlo aj s moderným dizajnom, odladeným Android systémom a pekným logom Palm na šasi. Počkáme si teda na rok 2018 a uvidíme. Ja držím palce.

3.9.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+