MojAndroid

Včera bola ohlásená už piata betaverzia pripravovaného Androidu Q. Jeho názov stále nevieme, no noviniek bude viac ako dosť. Jenou z nich má byť aj úplne nové ovládanie gestami. To bude však pri predstavení systému podporované len predvoleným launcherom. Tie alternatívne, ako napríklad Nova a podobne, majú zatiaľ stopku.

3 spôsoby ovládania systému, vyberie si každý

Štandardne budú v nastaveniach tri možnosti ovládania operačného systému. Chýbať nebude klasická trojica tlačidiel, na ktorú sme všetci zvyknutí. Ďalej bude k dispozícii aj ovládanie pomocou dvoch tlačidiel. To poznáme z aktuálnych Pixelov a Androidu Pie. Treťou možnosťou bude práve navigácia gestami. V prípade, že si používateľ nainštaluje jeden z množstva dostupných alternatívnych launcherov, zostanú mu na výber len prvé dva menované spôsoby.

V testovacích verziách je zatiaľ navigácia gestami sprístupnená aj pre launchery tretích strán, avšak stále nie je dotiahnutá k dokonalosti a sú tam nejaké chyby. Práve toto je pravdepodobne dôvodom, prečo nový spôsob ovládania nebude dostupný pre alternatívne launchery od začiatku. Google chce jednoducho počkať dovtedy, kým nevychytá všetky muchy. Oficiálne tento dôvod však spoločnosť nepotvrdila, no ani nevyvrátila.

Náš tip
Vyskúšali sme si beta verziu Android Q | VIDEO

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+