MojAndroid

Už viackrát zaznelo, že byť zabudnutý v on-line svete napríklad znamená aj to, že ak si to budem želať, vyhľadávač musí o mne informácie vymazať. Aby sa už nedali dohľadať. Najnovší prípad však ukazuje, že hranica tohto práva sa začína stierať. A otázka je, či je toto právo vždy absolútne.

Nemecká princezná a jej želanie

Bežný človek, ktorý vo verejnom priestore nie je známy, zrejme nemá veľa dôvodov uvažovať nad tým, že by oslovil napríklad Google a požiadal o aplikáciu práva na zabudnutie. Situácia sa mení, keď ste verejne známy. Aspoň v krajine kde žijete a urobíte exces, na ktorý by ste najradšej zabudli. Toto sa udialo v roku 2014, keď nemecká princezná Theodora Sayn-Wittgenstein po tom, ako na známom Oktoberfeste vypila väčšie množstvo alkoholu prehlásila: „Dnes ráno som si robila nechty a zaujímalo by ma, koľko moslimov by som mohla zabiť.“ a stihla k tomu napadnúť policajtov.

Výsledok asi tušíte. Šľachtická rodina samozrejme využila svoje právo na zabudnutie. Požiadala Google, aby pre Nemecko odstránil celkovo 249 aktívnych odkazov, ktoré smerovali práve k článkom o tejto téme. Google vyhovel, aj keď nie úplne a vyradil až 197 odkazov, ktoré sa dali v Nemecku dohľadať. A tu samozrejme nasleduje základná myšlienka, ktorá sa týka práva na zabudnutie.

Má byť absolútne, teda má byť vždy aplikované, keď si ktokoľvek, bez ohľadu na obsah daných správ zmyslí, že chce byť zabudnutý? Tento nemecký prípad vyvolal totiž negatívne reakcie. Pretože sa odstraňujú odkazy, ktoré popisujú správanie verejne činnej osoby, ktoré je negatívne a bolo aj predmetom súdu v Nemecku a verejne odsúdené.

V každej krajine podľa miestnych pomerov

A práve v Nemecku sa totiž stalo, že tamojšie súdy majú v niektorých prípadoch právo na informácie za prednejšie ako právo na zabudnutie. Ak teda chcem svoje právo na informáciu uplatniť, nemôžem byť obmedzený tým, že mi Google vymaže odkazy, ktoré mi ho majú zabezpečiť. Hranica sa však hľadá ťažko. A k tomu samozrejme najnovšie komentáre v Nemecku pridávajú ešte jeden dovetok, ktorý má robiť z práva na zabudnutie privilégium iba pre bohatých.

Totiž v prípade nemeckej princeznej je záver a verejná mienka proste nastavená tak, že iba jej status a možnosti, ktoré sú vyššie, ako má bežný nemecký občan bez tohto statusu, jej dovolili vymazať množstvo odkazov o sebe a danom incidente. Google však tvrdí svoje, že právo na zabudnutie aplikuje v každej krajine podľa miestnych pomerov a nikdy nie globálne. A k tomu vyhľadávač pridáva, že je to právo pre všetkých, ktorí ho chcú využiť.

Je pravdou to, že ak dnes využijem Google, nemám problém v rôznych článkoch mimo Nemecka dohľadať daný incident nemeckej princeznej. Vymazanie pre jednu krajinu tak v globálnom svete nepredstavuje prekážku šírenia informácie.

Náš tip
Akcia v Google Play: Stiahnite si zadarmo tieto Android aplikácie a hry
17.9.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+