MojAndroid

Medzi významné distribučné kanály Android smartfónov patria inzertné služby, kde môžete získať použitý model za nižšiu cenu ako v kamennej predajni. S týmto však podľa softvérovej firmy Avast vzniká nebezpečenstvo odhalenia vašich osobných údajov a to aj po vykonaní obnovy továrenských nastavení. Spoločnosť podľa informácií kúpila 20 Android smartfónov prostredníctvom internetu a rozhodla sa zistiť, či je možné získať z nich nejaké osobné dáta. Výsledky boli celkom prekvapivé.

Pomocou verejne dostupného softvéru sa spoločnosti Avast podarilo úspešne vytiahnuť celkom 40 000 fotografii, ktoré boli na spomínaných smartfónoch uložené ešte počas používania pôvodného majiteľa. Na mnohých z nich boli odfotené deti, iné boli sexuálnej povahy so ženami v “rôznych fázach vyzliekania” a stovky z nich boli selfies nahých mužov. Spoločnosti sa okrem toho podarilo vytiahnuť staré vyhľadávacie dotazy, kontakty alebo emaily. Čo je však najviac znepokojivé, AVAST na základe údajov zo smartfónu dokázal identifikovať štyroch pôvodných majiteľov smartfónov.

Spoločnosť však vo svojej správe neuvádza, aké staré boli tieto zariadenia a aké verzie operačného systému mali predinštalované. Výsledky je preto nutné brať s istou rezervou, hoci možnosť obnoviť dáta na mobilných zariadeniach existujú. Preto je vhodné pri predaji svojho staršieho Android smartfónu alebo tabletu použiť na odstránenie osobných dát niektorú voľne dostupnú aplikáciu z Google Play. Jednu z nich ponúka aj samotný AVAST s názvom avast! Anti-Theft.

Zdroj: The Verge

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+