MojAndroid

Organizácia spojených národov znovu potvrdila svoj názor, podľa ktorého je narúšanie a obmedzovanie prístupu ľudí k internetu porušením ľudských práv. OSN už predtým viackrát naznačilo, aký má pohľad na prístup ľudí k internetu a svoj postoj teraz potvrdila najnovším prehlásením. Základom podľa organizácie je, že ľudia musia mať také isté práva offline aj online.

Náš tip
Google spúšťa prenos cez gigantický trans-pacifický internetový kábel

Rozhodnutie bolo schválené už v piatok, no postavili sa proti nemu štáty typu Rusko, Čína, Saudská Arábia, Juhoafrická republika či India. Hoci takéto rozhodnutia nie sú právne vymožiteľné, vytvárajú tlak na vládne zložky štátov. Jedným z hlavných cieľov OSN je zatlačiť na vlády, ktoré hromadným odopieraním prístupu k internetu kontrolovali svojich občanov. Podľa skupiny Access Now bolo vlani po celom svete aspoň 15 nútených zastavení internetu a v roku 2016 ich už doteraz bolo až 20.

Náš tip
Ako zakázať Facebooku, aby vás sledoval na internete | NÁVOD

Jednalo sa napríklad o obmedzenia sociálnych sietí v Turecku po teroristickom útoku, vypnutie mobilného internetu v Bahraine a v Indii po lokálnych protestoch či zablokovanie prístupu k sociálnym sieťam v Alžírsku oba kvôli tomu, aby sa študentom zabránilo podvádzať na testoch. Ešte rezolútnejší postoj OSN by tak mal pomôcť predchádzať podobným situáciám vo svete a zaručiť rovnaké práva pri pripájaní k internetu pre všetkých ľudí.

Zdroj: UNHRC via The Verge

5.7.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+