MojAndroid

Kybernetické útoky, phishingové e-maily, podvodné SMS správy či škodlivé aplikácie. Pri používaní smartfónu je potrebné byť naozaj opatrný, inak veľmi rýchlo môžete prísť o peniaze alebo citlivé údaje. Našťastie portál Latest hacking News si pre nás pripravil osem základných tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nebezpečným nástrahám online sveta.

1. Veľký pozor na nevyžiadané e-maily a SMS správy

Ak dostanete e-mail alebo SMS správu z ničoho nič od niekoho, koho nepoznáte, vždy spozornite. Najmä ak vám dotyčný len tak núka finančnú odmenu alebo prémiový produkt za nízku cenu, či naopak, peniaze pýta od vás.

Takéto správy úplne odignorujte. Najlepšie je ich ani neotvárať, no keď už ste tak urobili, určite na nich neodpovedajte ani neklikajte na priložené odkazy či prílohy. Týmto spôsobom sa podvodníci do vášho zariadenia snažia dostať škodlivý softvér, prípadne od vás vylákať peniaze či citlivé údaje.

2. Svoje osobné údaje zadávajte len na webových stránkach, ktorým dôverujete

Predtým než na webe zadáte svoje citlivé údaje, uistite sa, že URL adresa má na začiatku „HTTPS“ a je vedľa nej ikona zámku. To znamená, že stránka je zabezpečená a vaše informácie budú šifrované. Pokiaľ tam má len „HTTP“ alebo ikonu bez zámku, pre istotu si svoje údaje nechajte pre seba.

3. Používajte silné heslá

Všetci vieme, aké ťažké a otravné môže byť neustále vymýšľať nové a silné heslá. Z hľadiska bezpečnosti je to však veľmi dôležité. Kvôli ľahko prelomiteľným heslám sa jednoducho môžete stať obeťou kybernetického útoku.

Pri vytváraní silných hesiel sa stačí držať niekoľkých pravidiel. V prvom rade ako heslo nepoužívajte mená, adresy, dátumy narodenia alebo jednoduché frázy ako „QWERTY” či „12345678″. Uistite sa, že vaše heslo má minimálne osem znakov a obsahuje aspoň jedno veľké písmeno a číslo. A to aj v prípade, že to stránka, na ktorú sa prihlasujete, nevyžaduje. Dnes je však ideálne mať aj heslá dlhšie ako osem znakov s kombináciou malých a veľkých písmen, čísel a symbolov.

Používateľské mená a heslá
SpyCloud.com

Taktiež heslá nerecyklujte a pre každý web si vymyslite nové alebo minimálne trochu odlišné heslo. Pri takzvanom credential stuffing útoku vás silné heslo môže veľmi ľahko zradiť, pokiaľ ste ho použili na viacerých weboch. V tomto prípade útočníci ukradnú databázu prihlasovacích údajov z jedného webu a následne sa s nimi pokúšajú prihlásiť na iné stránky.

4. Smartfón pravidelne aktualizujte

Význam a dôležitosť bezpečnostných záplat pre zariadenia s Androidom sme popísali v samostatnom článku, no poďme si pripomenúť základné body. Bezpečnostné aktualizácie odstraňujú zraniteľnosti systému, ktoré hackeri radi zneužívajú. Pravidelným aktualizovaním teda znížite riziko, že sa do vášho zariadenia dostanú týmto spôsobom.

Samsung Galaxy s22 aktualizacia
Aktualizácia pre Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Výhodou je, že kontrolovanie dostupnosti novej verzie systému za vás telefón robí automaticky a v prípade, že je k dispozícií aktualizácia, vás upozorní prostredníctvom notifikácie. Následne už len stačí nový softvér dvoma klepnutiami stiahnuť a nainštalovať.

5. Použite VPN

VPN skrýva vašu aktivitu na webe, čím hackerom sťažuje zbieranie údajov. Jeho používanie je dôležité hlavne v prípade, že často používate verejné Wi-Fi. Verejné a voľne dostupné siete spravidla nie sú dobre šifrované a môže na ne byť pripojený hoc kto, kľudne aj útočník so zlými úmyslami.

6. Dávajte si pozor na čo klikáte

Ako sme načrtli vyššie, ak dostanete e-mail od niekoho, koho nepoznáte, určite neklikajte na priložené odkazy, obrázky alebo prílohy. Odkazy z podozrivých e-mailov vás presmerujú na stránky, ktorých cieľom je ukradnúť vaše osobné údaje alebo stiahnuť do zariadenia malvér. Prílohy zväčša obsahujú „len” škodlivý softvér, ktorý vo vašom zariadení napácha veľa škody. Ak si nie ste istí, či daný odkaz, obrázok alebo príloha predstavujú bezpečnostné riziko alebo nie, pre istotu na nich neklikajte.

7. Zálohujte si dáta

Ak máte priamo v smartfóne uložených množstvo fotografií, videí či skladieb, nezabudnite ich často zálohovať. Dnes už je síce rozšírené používanie bežných cloudových riešení ako napríklad Google Fotky alebo streamovacie služby na prehrávanie hudby, no pokiaľ nie ste fanúšikom online riešení, pravidelne si nájdite čas a zálohujte si dôležité súbory manuálne.

Následne v prípade, že vaše zariadenie bude potrebné nutné kompletne vymazať kvôli napadnutiu škodlivým softvérom, neprídete o všetko.

8. Zapnite dvojfaktorovú autentifikáciu

Dvojfaktorové overenie slúži na dodatočné zabezpečenie vašich účtov. Po zadaní hesla vás stránka neprihlási, ale namiesto toho si od vás vypýta potvrdenie prostredníctvom smartfónu či SMS kódu. To zaručí, že aj pokiaľ niekto cudzí získa prístup k vašim prihlasovacím údajom, do účtu sa mu dostať nepodarí.

Náš tip
Toto sú štyri dôvody, prečo je Android bezpečnejší ako iOS

19.4.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+