MojAndroid

Dnešné deti si svoj život bez prístupu na internet vedia už len ťažko predstaviť. Internet je pre nich zdrojom zábavy, informácií, trávenia voľného času i „stretávania sa“ s priateľmi. Aj vďaka mobilným operátorom sú pre nich komunikačné technológie bežnou súčasťou domácnosti. Spoločnosť Orange, ktorá dlhodobo iniciuje osvetu a edukáciu detí, rodičov i pedagógov v oblasti bezpečného využívania komunikačných technológií, aj tento rok pripomína naliehavosť tejto témy práve počas Dňa pre bezpečnejší internet. 

Náš tip
Dátové paušály: Porovnanie ponuky operátorov Orange, O2, Telekom a 4ka (Február 2017)

Spoločnosť Orange sa v téme bezpečného a zodpovedného používania internetu angažuje už viac ako desaťročie. V spolupráci s mnohými odborníkmi realizuje bezplatné workshopy a informačno-vzdelávacie aktivity, ktoré pomáhajú rodičom, pedagógom i deťom nájsť spôsob, ako využívať výhody komunikačných technológií a zároveň uchrániť deti od nástrah online sveta. Každý rok sa prednášok na školách zúčastní vyše 5 000 žiakov a okolo 500 rodičov a učiteľov.

orange-deti-na-nete

Platformou na komplexný prístup k informáciám, tipom, radám odborníkov, rôznym hravým testom či inšpiráciám a radám z úst detskej psychologičky je webová stránka www.detinanete.sk. V tomto roku operátor opäť  pripravuje rozšírenie obsahu stránky o ďalšie pracovné listy a edukačné videá, ktoré zábavnou formou uľahčia deťom pochopiť, ako používať internet rozumne a rodičov nasmerujú na dôležité témy.

„Téma minimalizácie rizík na internete a bezpečného trávenia času v online svete je pre nás dlhodobo prioritná. Práve v kontexte nášho biznisu si uvedomujeme akútnosť potreby vzdelávania rodičov a učiteľov, ako udržať kontrolu nad zdravým využívaním komunikačných technológií.  Sme presvedčení, že internet môže byť pre deti výborným pomocníkom, ak dokážu rozpoznať nástrahy, ktoré online svet skrýva. Preto aj v dnešný deň, ktorý je venovaný práve bezpečnejšiemu internetu, apelujeme na rodičov i učiteľov, aby sa nevyhýbali tejto téme, ale naopak, aby o nej s deťmi hovorili. A možno práve hravou formou, ktorú nájdu na našom webe www.detinawebe.sk“, povedala Milica Danková, manažérka Nadácie Orange & a špecialistka pre zodpovedné podnikanie spoločnosti Orange.

Fakty z prieskumu:

  • Vek detí, ktoré majú prístup k internetu, neustále klesá. Viac ako štvrtina detí vo veku 6-9 rokov je na internete každý deň. Každé druhé dieťa v tomto veku je tam zakaždým viac ako hodinu. Podobné správanie vidia dve tretiny z nich u svojich rodičov, ktorí trávia na internete doma – mimo práce, tiež viac ako hodinu.
  • Deti vo veku 13-15 rokov využívajú v priemere takmer 4 digitálne zariadenia – predovšetkým mobil a notebook, ďalej tablet, a napokon stolový počítač. Digitálna priepasť medzi deťmi a typickými rodičmi rastie s vekom rodičov.
  • Aj vďaka aktivitám na internete sa deti vedia rozvíjať a naučiť sa nové veci. Vhodne vybranými hrami sa vedia zlepšiť v logickom či strategickom myslení, alebo sa učia cudzí jazyk. Mnohé z detí udávajú, že okrem zadaní do školy sa učia z internetu aj iné veci, napr. v oblastiach svojho záujmu. Pre tretinu oslovených detí je internet nenahraditeľným zdrojom informácií.
  • Rodičia nepoznajú dostupné portály pre rodičov s problematikou využívania digitálnych technológií deťmi, teda ani nehľadali informácie o preventívnom predchádzaní problémom u digitálnych detí. Len tretina rodičov vníma využívanie digitálnych technológií deťmi ako problém natoľko, že vyhľadáva informácie o (vhodnom) využívaní mobilu, tabletu, počítača a internetu deťmi.

Prieskum bol realizovaný pre spoločnosť Orange agentúrou 2muse v novembri 2016, metódou online zberu dát, na vzorke detí vo veku 6-9 rokov v počte 222, 10-12 rokov v počte 268, 13-15 rokov v počte 279, a ich rodičov.

Zdroj: TS

8.2.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+