MojAndroid

Operátor Orange spúšťa do ostrej prevádzky možnosť volaní cez LTE sieť – označenú aj ako VoLTE. Po tom, ako túto možnosť svojim zákazníkom priniesla 4KA a Telekom, sa k nim pridal aj 3. zo 4 “hlavných” operátorov na Slovensku. My sme túto možnosť testovali v dostatočnom predstihu, aby sme vás informovali o jej výhodách a nevýhodách.

Čo je VoLTE?

VoLTE (alebo Voice over LTE) je nová technológia hlasových hovorov, ktoré sú poskytované v rámci 4G siete. Dostupné sú len na vybraných smartfónoch, ktoré túto technológiu podporujú a pred jej používaním vám musí VoLTE povoliť aj samotný operátor. Základnou podmienkou je tak kompatibilné zariadenie a dostupnosť LTE siete.

Náš tip
https://www.mojandroid.sk/volte-je-buducnost-telefonovania-otestovali-sme-ho/

Aké sú výhody VoLTE v sieti Orange?

Najväčšou výhodou samotných VoLTE volaní by malo byť zvýšenie ich kvality. Pri volaní cez VoLTE medzi dvomi kompatibilnými zariadeniami, ktoré sú pripojené do 4G siete Orange-u, je kvalita hovorov naozaj výborná a nepočuť žiadny šum ani inú degeneráciu hlasového signálu. Operátori zvýšenú kvalitu hovorov označujú aj ako “HD”.

Veľkou výhodou je aj rýchlosť samotného spojenia. To prebieha len v digitálnej forme, a tak je rýchlejšie ako spojenie klasického hovoru. V našom teste bola priemerná rýchlosť spojenia na úrovni približne 4 sekundy, čo je o 2-3 sekundy menej ako v prípade volaní cez 2G alebo 3G sieť. Tento údaj sa ale v reálnej prevádzke môže ešte zmeniť, my sme VoLTE volanie skúšali ešte pred jeho oficiálnym spustením.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Ďalšou výhodou VoLTE volaní je ich samotný charakter. VoLTE hovory sa dajú chápať ako len ďalší “tok IP paketov”, ktorý ide cez dátovú sieť operátora. Počas hovoru je tak možné surfovať na internete alebo využívať mobilné dáta v ďalších aplikáciách. Doteraz bol mobilný internet počas volaní nedostupný, kvôli charakteru samotnej mobilnej siete a technológie.

„Dátové pripojenie prebieha stále na pozadí a účastníka neodpojí ani po zostavení hovoru. Zákazník môže v jednom čase telefonovať a zároveň byť pripojený na internet na tom istom zariadení. Je to ďalšia užitočná technológia, ktorá zlepšuje zákaznícku skúsenosť a používateľský komfort,“ vysvetľuje Pavol Kuťka, projektový manažér Orangeu zodpovedný za implementáciu VoLTE.

Niektorí zákazníci sú zvedaví, či im sú pri VoLTE volaní zaúčtované aj poplatky za prenos IP paketov, teda mobilného internetu. Odpoveď je – nie, nie sú. Volanie je “spoplatnené” rovnako ako iné hlasové hovory u operátora, a teda odčítavajú sa len prevolané minúty, ktoré máte v rámci paušálu alebo kreditu.

Kto má nárok na VoLTE volania?

Výhody VoLTE si postupne budú môcť užívať zákazníci Orangeu s paušálmi aj predplatenými kartami, ktorí sa nachádzajú v pokrytí 4G a používajú zariadenie s podporou VoLTE. Volania cez LTE sieť momentálne podporujú mobilné telefóny Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy S8 a Samsung Galaxy S8+ s operačným systémom Android 7, pričom ponuka týchto zariadení sa bude postupne rozširovať.

Náš tip
Orange: Najpredávanejšie smartfóny za apríl 2017

Orange bude zákazníkom s podporovanými telefónmi službu VoLTE postupne automaticky aktivovať, v priebehu júna 2017 bude dostupná pre všetkých zákazníkov s podporovanými zariadeniami a službami.

„Aby si zákazníci mohli naplno vychutnať všetky výhody, ktoré im táto inovatívna technológia prináša, obaja účastníci hovoru by mali využívať  VoLTE,“ dodáva Kuťka.

4G sieť od Orangeu, na ktorej VoLTE funguje, je aktuálne na Slovensku dostupná v  139 mestách a 1214 obciach. Orange ňou pokrýva  80 % populácie, do konca roka plánuje zvýšiť pokrytie na 90 %.

12.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+