MojAndroid

Rolu operátora môže bežný človek chápať všelijako. Pre niektorých ľudí ide iba o inštitúciu, ktorá poskytuje mnohé z aktuálne najdôležitejších služieb. Medzi tie patria najmä pripojenie k mobilnej sieti a internetu. Aby ale operátori vyhoveli náročným požiadavkám svojich zákazníkov a neustále im mohli prinášať nové a lepšie služby, musia zároveň neustále budovať a zdokonaľovať svoju infraštruktúru. Tá pozostáva z obrovského množstva súčastí, medzi ktoré patrí aj dátové centrum. Vďaka operátorovi Orange sme mali možnosť absolvovať prehliadku jedného z najmodernejších dátových centier na Slovensku aj v celej strednej Európe – Orange Tech Park.

Špeciálna lokalita, vysoká efektivita

Dátové centrum sa nachádza v Bratislave na špeciálne vybratom mieste. Do výberu lokality vstupujú mnohé faktory, napríklad aj bezpečnosť pri záplavách, vzdialenosť od letiska či inej veľkej fabriky a mnohé ďalšie. Orange Tech Park je pomerne mladá a veľmi moderná inštitúcia. Ako jedna z mála spĺňa podmienky pre úroveň TIER 3 podľa Uptime Institute. Okrem 99,982% dostupnosti to znamená napríklad aj redundantnosť na rôznych miestach a tým zabezpečenú funkcionalitu aj v prípade, že jedna súčasť prestane pracovať.

Pri budovaní centra sa okrem iného dbalo na efektívnosť a ekológiu. Dôraz na tieto faktory sa kládol pri tých najdôležitejších rozhodnutiach, ako napríklad výber záložného zdroja energie až po absolútne detaily, ako napríklad globálne použitie šetrného LED osvetlenia miesto tradičných žiaroviek. Dôraz na efektivitu sa kládol napríklad aj pri chladení serverov – nie sú tu chladené celé serverovne, ale servery sú umiestnené v uzavretých chodbách, kde je udržiavaná stála teplota.

Veľmi sa nám páčil aj celkový prístup riadenia dátového centra. Popritom, že centrum musí spĺňať rôzne právne normy a štandardy, správa stále podlieha zdravému rozumu. Napríklad pri kúpe nového hardvéru sa vždy robí porovnanie a analýza, aby bolo vybrané to najlepšie riešenie s dôrazom na kvalitu, ale aj na pomer ceny a výkonu.

Bezpečnosť a dostupnosť na prvom mieste

Veľmi nás zaujal aj spôsob, akým má Orange Tech Park vyriešenú zálohu v napájaní. Je zrejmé, že v tomto segmente je extrémne dôležitá najmä stabilita a dostupnosť služieb. To je okrem iného zabezpečené aj záložným zdrojom napájania, ktoré je aktivované v prípade výpadku hlavného zdroja. Záloha je tvorená dvoma dieselovými agregátmi, ktoré nabehnú do 2 sekúnd po výpadku hlavného zdroja a do 12 sekúnd preberú celú záťaž. Zaujalo nás aj riešenie, ktoré je použité práve v tomto okamihu.

Kým mnohé iné inštitúcie využívajú na dočasné napájanie batérie, Orange Tech Park tu použil záložné zdroje so zotrvačníkmi. Tie dokážu napájať celé centrum až dovtedy, kým prevádzku nepreberú dieselové generátory. Zároveň je toto riešenie veľmi úsporné – zotrvačníková záloha je neporovnateľne kompaktnejšia ako batérie, ktoré by boli potrebné pre zabezpečenie zálohy pre centrum takýchto rozmerov. Okrem toho sú batérie drahšie a treba ich aj vymieňať. O správnej voľbe Orange Tech Parku hovorí aj fakt, že centrum beží 5 rokov bez akéhokoľvek výpadku.

V rámci návštevy dátového centra sme mali možnosť vidieť aj ďalšie prvky. Zaujímavý je aj systém hasenia, ktorý pozostáva zo špeciálnej zmesi dusíka a ďalších plynov, ktoré neznehodnocujú hardvér v centre a neškodia ani ľuďom. Vďaka všetkým použitým riešeniam sa Orange Tech Park radí medzi najefektívnejšie dátové centrá v našej geografickej oblasti, nie iba na Slovensku. Okrem toho, že tu má operátor zapojené kľúčové prvky pre niektoré časti svojej infraštruktúry, ponúka tiež riešenia pre firmy. Tie si sem môžu umiestniť vlastné servery, pričom Orange Tech Park neprenajíma iba miesto ako také, ale poskytuje komplexné služby pre svojich klientov.

Orange Tech Park: Ešte nenaplnený potenciál

Výhodou centra je tiež to, že má ešte stále potenciál ďalej rásť. Všetky výhody prameniace z výbornej lokality, ako aj prvotné investície do vybudovania tohto moderného kolosu tak budú môcť byť aj naďalej zúročované. Platí to aj v prípade, že sa nároky na množstvo infraštruktúry v budúcnosti budú ďalej zvyšovať. Orange Tech Park je už teraz naozaj pokročilá inštitúcia, ktorá má potenciál ďalej rásť.

13.3.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+