MojAndroid

Operátor Orange nie je iba hlavným partnerom festivalu Pohoda. Je tiež jedným z hlavných zabezpečovateľov technológií, ktorých je na festivale skutočne veľmi veľa. Tento rok sa operátor prekonal a priniesol také technológie, ktoré sa bez problémov postarajú o nepretržité pokrytie festivalu signálom, aby mohli byť všetci návštevníci neustále online a zdieľať svoje zážitky z festivalu. V rozhovore sme vyspovedali Romana Smahovského z Orange.

Náš tip
Kúpte si v Orange smartfón alebo tablet Huawei a vyhrajte Huawei P10 alebo kolekciu blu-ray filmov

MA: Z čoho pozostáva technologická infraštruktúra, ktorú na pohodu priniesol Orange?

RS: Pozostáva najmä z troch mobilných bázových staníc a z jedného fixného vysielača, ktorý je umiestnený na veži. O skvelé pokrytie Wi-Fi signálom sa zasa stará až 34 prístupových bodov, ktoré sú prístupné pre zamestnancov Pohody, organizátori, ale aj samotní návštevníci. Prístupové body, sú následne rozdelené, pričom niektoré sú voľne dostupné pre návštevníkov a ďalšie sú určené pre organizátorov, partnerov či samotných vystupujúcich. Zaujímavosťou je, že mnohé prístupové body sú napojené optickými káblami a niektoré klasickými. Káble sú pritom naťahané zo spomínaných troch mobilných BTS a jednej fixnej stanice.

MA: Spojazdnenie ktorej časti infraštruktúry bolo najnáročnejšie?

RS: Najnáročnejšie bolo pravdepodobne ťahanie káblov z bázových staníc k stanom, kde sú rozdistribuované prístupové body. Náročné na tom bolo to, že festival sa postupne mení a rastie. Aj preto sme museli niektoré káble vykopať a zakopať niekde inde, pretože sme zistili, že na pôvodnom mieste budú napríklad prechádzať kamióny, ktoré by ich mohli poškodiť. Umiestnenie prístupových bodov nebolo až také náročné, keďže zväčša ide o vnútorné access pointy umiestnené v stanoch. Takýchto prístupových bodov je až tridsať, zvyšné štyri sú umiestnené na Wi-Fi totemoch. Tie sú rozmiestnené po celom festivale, sú robustné a majú veľký dosah až cez 30 metrov.

MA: Aké benefity prinesú návštevníkom Pohody technológie, ktoré na festival priniesol Orange?

Samozrejmosťou je silné pokrytie LTE sieťou, čomu pomáhajú aj prenosné bázové stanice. Snažili sme prepracovať mapu pokrytia Wi-Fi sieťami, keď sme prístupové body rozmiestnili najmä na tie miesta, kde sa vyskytuje veľa ľudí, ako napríklad pri stánkoch s občerstvením. Dôležité je aj pokrytie backstage, najmä dispečingovej veže, kde sídlia zástupcovia SHMÚ. Rovnako kvalitné pripojenie je bezpodmienečné pre organizátorov, ktorí vďaka spoľahlivému pripojeniu k internetu môžu zabezpečiť bezproblémový chod festivalu.

Náš tip
Orange bude na Pohode rozdávať svojim zákazníkom 1GB dát zadarmo

MA: Ako Orange pokrýva náročné technické požiadavky organizátorov a umelcov v backstage?

RS: Okrem štandardného pripojenia 4G sieťou sme v backstage-och zabezečili aj Wi-Fi pripojenie určené špeciálne pre partnerov festivalu. Je tu tak robustné pokrytie, ktoré sa postará o to, aby všetko fungovalo ako má a aby nejaký výpadok pripojenia nespôsobil nejaké omeškania či iné nepríjemnosti.

MA: Ako je riešená infraštruktúra mobilných prístupových bodov a ich pripojenie k centrálnemu miestu?

RS: Z mobilných bázových staníc a z fixnej stanice vedú optické káble k switchom, ku ktorým sú potom pripojené jednotlivé access pointy. Ide o kombináciu optickej a metalickej infraštruktúry po celom areáli. Budovanie celej infraštruktúry nám zabralo niekoľko týždňov, pričom prístupové body pre organizátorov museli byť dostupné už pred týždňom. Ide tak o pomerne náročný projekt, ktorý pozostáva z rôznych prvkov a spolu tvorí skutočne komplexné riešenie.

Ďakujeme spoločnosti Orange za poskytnutie rozhovoru.

7.7.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+