MojAndroid

Vďaka spoločnému úsiliu operátora, technického zabezpečenia, vlády, ale aj samotných ľudí, sa v prípade správnej prípravy môže stať Slovensko jednou z popredných krajín pri zavádzaní moderných 5G sietí. Dnes to demonštrovali predstavitelia operátora Orange spoločne s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim v Orange TechPark v Bratislave.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Spoločná pripravenosť vlády aj operátorov

5G siete síce v označení predstavujú posun o jednu generáciu, no vo svojej podstate ide o obrovskú revolúciu. Moderné 5G pripojenie nebude ponúkať iba vyššie rýchlosti či pokrytie, bude musieť byť oveľa flexibilnejšie a zvládnuť nápor mnohonásobne väčšieho počtu pripojených zariadení. Preto nebude potrebné iba technologické zabezpečenie, ktoré doteraz do veľkej miery riešili iba sami operátori, ale aj spolupráca s vládou a v konečnom dôsledku aj so samotnými občanmi.

„Rozvoj sietí piatej generácie je šancou pre Slovensko, pre občanov i firmy u nás a ako jeden z predpokladov rozvoja musí byť súčasťou našej stratégie na upevnenie konkurencieschopnosti celej krajiny,“ povedal Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu. „Očakávam, že tieto siete obslúžia tisícnásobne viac zariadení ako dnes. Budem preto spolu s kolegami vo vláde hovoriť o včasnej príprave legislatívy pre zavedenie 5G, aby sa v najbližšom roku vytvoril základ na úspešné komerčné zavedenie tejto technológie“, uzatvoril vicepremiér Pellegrini.

„Ide o jeden z najnáročnejších investičných projektov v histórii telekomunikačného biznisu. Len v prípade Slovenska môžeme hovoriť o investícii presahujúcej stovky miliónov eur,“ povedal Pavol Lančarič, generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko a dodal: „vzhľadom na komplexnosť a náročnosť budovania infraštruktúry pre 5G je nevyhnutné, aby spojili sily všetky zainteresované strany.“

Veľké technické zmeny a skorá realizácia

Okrem zmien, ktoré 5G siete prinesú po stránke využitia, vyžaduje táto technológia ja technické prispôsobenie. Pre správne fungovanie 5G bude potrebná kombinácia frekvenčného spektra pod 1 GHz, v rozmedzí 1 – 6 GHz a aj nad 6 GHz. Pavol Lančarič tiež dodal, že Orange sa podieľa na vzájomnej koordinácii operátorov, aby nedošlo k znehodnoteniu tohto spektra a aby sa už teraz myslelo na nie vzdialenú budúcnosť, kedy budú potrebné rôzne frekvencie pre poskytnutie plnohodnotného 5G pripojenia.

A skutočne nejde o vzdialenú budúcnosť – Orange Slovensko k nám plánuje priniesť 5G sieť v rokoch 2020 až 2022, čím by sme boli medzi prvými v Európe. Už teraz operátor uzavrel partnerstvá so strategickými dodávateľmi ako sú Nokia a Ericsson, a tak sa už teraz pripravuje na dodržanie svojho predsavzatia.

Zdroj: Tlačová správa

16.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • IQLogic

  “Budem preto spolu s kolegami vo vláde hovoriť o včasnej príprave legislatívy pre zavedenie 5G…” Len ďalšie veľkohubé rečičky SMER-áckeho imbecila, ktorý si aj s kolegami už mastia ruky, jak si zas spoločne ulejú pár desiatok miliónov eur.

 • Ešte rýchlejší spôsob ako minúť mizerné množstvo dát :D

  • KalichVydra

   Presne tak, ľudia sú tak slepí !

 • KalichVydra

  Rychlo vsetci do 4ky lebo Orange z vas cez 5G vycucia aj drobne na cigarety ;-)

 • Rastislav Salamon

  kym nebudu neobmedzene balicky za normalne peniaze tak je to uplne zbytocne

+